UJ

i

Autor: Uniwersytet Jagielloński

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

2022-09-30 9:59

Ponad 13 tysięcy nowych studentów rozpocznie naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 1 października uczelnia zainauguruje nowy rok akademicki. Ulicami miasta przejdzie tradycyjny pochód profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

A jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem studentów?

- Na pierwszym miejscu psychologia na Instytucie Filozoficznym. Było tam około 2,5 tysiąca kandydatów, czyli 21 osób na jedno miejsce. Drugim kierunkiem było prawo i administracja, kandydatów zgłosiło się 1900 osób, a na trzecim miejscu plasuje się medycyna - mówi Kamil Gajęcki z działu rekrutacji na studia Uniwersytetu Jagiellońskiego

To będzie jednak trudny rok ze względu na niepewną sytuację polityczną i kryzys energetyczny. Dotychczas UJ płacił za prąd 27 milionów złotych rocznie. Teraz będzie to 181 milionów złotych, więc konieczne jest szukanie oszczędności.

- Przewidujemy w drugim semestrze o przejściu na 4 - dniowy tydzień pracy. Myślimy o wcześniejszym kończeniu zajęć, musimy obciąć wydatki w sferze związanej z dydaktyką - tłumaczy profesor Jacek Popiel - Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Orszak władz uczelni wyruszy w najbliższą sobotę o godzinie 10:00 z Collegium Maius i przejdzie do Auditorium Maximum. Tam odbędzie się uroczysta inauguracja 659. roku akademickiego.

Jak dobrze znasz polskie kino lat 2010-2019? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Skąd powraca do Polski Franciszek Kalina, bohater filmu "Pokłosie" (2012)?
Lekarz Jacek Huk o śmiertelnym wypadku, który spowodowała w Rzeszowie