Kraków - Balice

i

Autor: Jamal 2 / www.commons.wikimedia.org

wiadomości

Interwencja na lotnisku Kraków-Balice. Ktoś porzucił walizkę i torbę. W akcji Straż Graniczna

2023-12-14 10:42

Porzucone walizka i torebka skutkowały podjęciem działań minersko-pirotechnicznych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na lotnisku Kraków Airport. Po sprawdzeniu obie uznano za bezpieczne. Interwencje nie spowodowały utrudnień w funkcjonowaniu portu.

Kraków. Pirotechnicy interweniowali na lotnisku z powodu pozostawionych walizki i torebki

Jak przekazała w czwartek Justyna Dróżdż z zespołu prasowego Karpackiego Oddziału SG, obie interwencje zostały podjęte w środę, po otrzymaniu informacji od Służby Ochrony Lotniska.

Pierwszy przypadek dotyczył walizki porzuconej przed budynkiem terminala cargo. Po sprawdzeniu przez pirotechników SG została ona uznana za bezpieczną – w środku znajdowała się odzież i rzeczy osobiste. W niespełna godzinę później, przyczyną kolejnej interwencji była torebka pozostawiona bez opieki na pierwszym piętrze terminala pasażerskiego. W torebce znajdowały się rzeczy osobiste.

W obydwu sytuacjach, po przeprowadzonej wstępnej analizie funkcjonariusze z placówki SG w Krakowie-Balicach podjęli decyzję o użyciu specjalistycznego sprzętu i wykorzystaniu podczas działań psów służbowych do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. Po dokonaniu sprawdzeń przy użyciu specjalnego zestawu do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych oraz przeprowadzeniu kontroli manualnej oba bagaże zostały uznane za bezpieczne - relacjonowała Dróżdż.

Właścicieli pozostawionych bagaży nie ustalono, dlatego przekazano je pracownikom Służby Ochrony Lotniska.

Według przedstawicielki SG, pomimo że interwencje nie spowodowały utrudnień w odprawie pasażerów, funkcjonowaniu przejścia granicznego, ani opóźnień samolotów, ale działania wymagały zaangażowania kilkunastu funkcjonariuszy, specjalistycznego sprzętu oraz psów służbowych.

Przypominamy, że podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet przez chwilę. Każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Wiąże się to z wszczęciem odpowiednich procedur i może doprowadzić do zakłócenia pracy portu lotniczego, opóźnienia odlotów, jak również sankcje w postaci mandatu karnego- zaapelowała przedstawicielka SG.

Według niej na krakowskim lotnisku widać już wzmożony ruch pasażerski związany ze zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym.

To oni dostali się do Sejmu z okręgu 13. Sprawdzamy majątki posłanek i posłów z Krakowa

Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek