Kary za brak świadectwa energetycznego
Brak świadectwa energetycznego może być opłakany w skutkach. Nie mając tego dokumentu:
- nie można wynająć nieruchomości,
- nie można sprzedać nieruchomości,
- trzeba liczyć się z karą w wysokości 5 tys. zł.
Co najważniejsze świadectwo energetyczne trzeba pozyskać jak najszybciej (jest to obowiązek zgodnie z artykułem 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, który niedługo zostanie znowelizowany), a już na pewno do początku kwietnia, bo właśnie wtedy Ustawa Prawo budowlane zostanie zaktualizowana. Co więcej, od kwietnia w Polsce ruszą kontrole audytorów energetycznych, którzy będą mieli obowiązek sprawdzania tego dokumentu, a w przypadku jego braku, wystawią grzywnę.
Kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej?
Właściciele domu lub mieszkania powinni skontaktować się z certyfikowanym audytorem energetycznym, który przygotuje dla nich ten ważny dokument. Najpierw jednak warto sprawdzić, czy lokal już takiego nie posiada. Można to zrobić w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, który znajdziecie TUTAJ. Potem, lecz przed zamówieniem audytora, warto zgromadzić potrzebne do wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej dokumenty. Jakie? Oto, co radzi na przykład Tauron.
- Dokumenty przebiegu budowy, sposobu montażu poszczególnych elementów instalacji itd. Zostaną sprawdzone wszelkie elementy mające wpływ na zapotrzebowanie energetyczne – typ ogrzewania, rodzaje i rozprowadzenie instalacji, czy nawet typ stolarki okiennej i ustawienie budynku. Dobrze jest mieć dokumenty stwierdzające parametry termoizolacyjne okien czy ścian - czytamy w poradach Tauron.