Kraków. Remont mostu Grunwaldzkiego. Ile potrwa?
O tym, że most Grunwaldzki wymaga gruntownego remontu, mówiło się już od dłuższego czasu. Ekspertyza przeprowadzona przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej wykazała bowiem, że aby krakowianie mogli bezpiecznie korzystać z istniejącego obiektu do 2038 r., konieczna jest jego modernizacja i że powinna ona nastąpić najpóźniej do sierpnia 2026 r. Na początku stycznia Zarząd Dróg Miasta Krakowa wśród swoich inwestycji na 2025 r. ogłosił więc rozpoczęcie prac na moście Grunwaldzkim. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem potrwają one co najmniej osiem miesięcy. W tym czasie obiekt zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego, przez pół roku przez most nie będą też mogły przejeżdżać pojazdy komunikacji zbiorowej. Pozostanie on jednak dostępny dla rowerzystów i pieszych.
Perspektywa całkowitego zamknięcia przeprawy łączącej Stare Miasto z Dębnikami dla mieszkańców Krakowa oznacza komunikacyjny armagedon. Obecnie miasto stara się wypracować rozwiązania, które sprawią, że utrudnienia wynikające z remontu mostu Grunwaldzkiego nie będą aż tak dotkliwe. W planach jest, chociażby organizacja tymczasowej pętli autobusowej przy ul. Powiśle. Ponadto pojawiła się koncepcja budowy tymczasowej przeprawy. Zadania mieliby się podjąć żołnierze Wojska Polskiego. 5 lutego specjaliści z wojsk inżynieryjnych podczas zwiadu terenowego oceniali możliwość jego realizacji. Zgodnie z komunikatem magistratu teraz eksperci analizują dostępne rozwiązania techniczne, które pozwolą określić stopień skomplikowania i koszty ewentualnej budowy. Na chwilę obecną nie wiadomo zatem czy tymczasowa przeprawa powstanie.
Prace na moście Grunwaldzkim. Kiedy się rozpoczną?
Zgodnie z harmonogramem inwestycji Zarządu Dróg Miasta Krakowa na następne lata remont Mostu Grunwaldzkiego ma się rozpocząć w drugim kwartale bieżącego roku i zakończyć w pierwszym kwartale roku następnego. Jak przekazał w rozmowie z miejską telewizją zastępca dyrektora ZDMK Piotr Trzepak, miasto jest na etapie wyłaniania wykonawcy, a przetarg powinien zostać ogłoszony około 20 lutego. Do podpisania umowy z wykonawcą powinno dojść między 15 a 20 kwietnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace ruszą 5 maja. Pierwsze roboty będą dotyczyły wymiany ciepłociągu biegnącego wewnątrz konstrukcji. Następnie zostaną przeprowadzone naprawy elementów nośnych, przyczółków i izolacji oraz dojdzie do wymiany jezdni, chodników, torowiska, barier i oświetlenia.
![Kraków Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BTU2-NEcv-G6Vb_krakow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)