Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: A. Suchanek Zdjęcie ilustracyjne

Kolejne groźne zapadlisko w Małopolsce. Wyrwa ma 10 metrów głębokości

2022-10-04 10:51

Po dramatycznym wydarzeniu na cmentarzu w Trzebini, w poniedziałek, 3 października powstało w Małopolsce kolejne zapadlisko. Tym razem w lesie w okolicach Hutek w pobliżu Pustyni Błędowskiej natrafił na nie grzybiarz. Ma ono około dziesięć metrów głębokości i dwa i pół ara powierzchni. Nadleśnictwo Olkusz wydało bezwzględny zakaz wstępu na ten oznakowany teren.

Zapadliska w Małopolsce zaczęły pojawiać się w styczniu 2022 roku. Są to tereny pogórnicze, a w okolicach Olkusza Zakłady Górniczo-Hutnicze zaprzestały wówczas pompowania wody. Zapadliska są to zatem klasycznymi szkodami górniczymi. W okolicach Olkusza jest ich kilkadziesiąt – to tereny objęte zakazem wstępu. Po dramatycznym wydarzeniu na cmentarzu w Trzebini, w poniedziałek, 3 października powstało w Małopolsce kolejne zapadlisko. Tym razem w lesie w okolicach Hutek w pobliżu Pustyni Błędowskiej. Nadleśnictwo Olkusz wydało bezwzględny zakaz wstępu na ten teren. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, gdzie jeszcze powstaną zapadliska i jak wysoko ostatecznie będzie lustro wody podziemnej.

Wczorajsze zapadlisko jest bardzo głębokie, ma dziesięć metrów głębokości i dwa i pół ara powierzchni. Zostało ujawnione przez grzybiarza. ZGH oznakował i zabezpieczył teren. O rekultywacji terenu zdecyduje starosta. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że absolutnie nie można wchodzić na tereny objęte zakazem wstępu czy oznakowane jako zapadliska, ponieważ naraża to na utratę zdrowia, a nawet życia. Jest to szczególnie istotne teraz – w sezonie grzybowym – gdy wielu amatorów grzybobrania przechadza się po lasach – powiedziała nam dr Maria Gronicz z Nadleśnictwa Olkusz.

Leśnicy przypominają, że teren w okolicach Pustyni Błędowskiej jest szczególnie mocno eksplorowany przez turystów i grzybiarzy i to właśnie oni powinni bezwzględnie stosować się do apelów leśników, by nie zbliżać się do krawędzi zapadliska, nie wchodzić na tereny objęte zakazem wstępu, kierować się zdrowym rozsądkiem, a w przypadku natrafienia na nieoznakowane zapadlisko, a więc zapewne nowo powstałe – natychmiastowo zgłosić to nadleśnictwu.

Zapadlisko w Olkuszu

i

Autor: A. Suchanek, Nadleśnictwo Olkusz Kolejne groźne zapadlisko w Małopolsce. Wyrwa ma 10 metrów głębokości
Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini - Sierczy: cmentarz pozostaje zamknięty do odwołania, mieszkańcy są wstrząśnięci.

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania