Kraków od kilku dni zmaga się z bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Normy w mieście przekroczone są wielokrotnie! W minioną środę z tego powodu mieliśmy darmową komunikację. W czwartek sytuacja nie jest lepsza, jednak bilety kasować już autobusach i tramwajach już trzeba.
Pamiętajmy również o zakrywaniu ust i nosa. Policja wraz z inspektorami ruchu będzie kontrolować nie tylko pojazdy komunikacji miejskiej, ale również... przystanki. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:
Policjanci będą kontrolować przystanki w Krakowie! Z czym to jest związane?
Smog w Krakowie 17.12.2020
Jak pokazują wskaźnik zanieczyszczenia powietrza w Krakowie, powietrze w czwartek, 17 grudnia jest fatalne. Normy w mieście przekroczone są nawet o 600 proc. Najgorsza sytuacja rano była południu miasta oraz w południowych okolicznych miejscowościach. Zobaczcie, jak wygląda to na mapie.
Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Jakości Powietrza wyjaśnia, że winą za taki stan rzeczy należy obarczać ościenne gminy i pogodę, która sprzyja utrzymywaniu się smogu w mieście.
Mamy fatalne warunki pogodowe, od kilkunastu dni zalega mgła, pogoda jest bezwietrzną, często niski poziom chmur, więc jest problem z przewietrzaniem. Pamiętajmy też, że w okolicznych gminach do wymiany zostało kilkadziesiąt tysięcy palenisk węglowych - mówi.
Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego przyznaje, że na poprawę sytuacji u naszych sąsiadów przyjdzie jeszcze poczekać.
Kraków miał swój program wymiany pieców, jednak żadna z gmin tzw. „obwarzanka krakowskiego” nie zdecydowała się na takie rozwiązanie. Co więcej wielu mieszkańców tych gmin wciąż używa bezklasowych kopciuchów. Ich czas na wymianę to jeszcze dwa lata. Niestety widać to jak te zanieczyszczenia napływają do Krakowa, a później z nami zostają - stwierdza.
Smog w Krakowie. Jak się chronić?
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.