ŻYCIE MIASTA

Co roku dochodzi do kilkunastu zatruć grzybami. Oto wszystko, co trzeba o nich wiedzieć przed wyjściem do lasu [GALERIA]

2024-08-13 15:23

Jak sprawdzić, czy grzyby nie są trujące? Jak udzielić pierwszej pomocy po zatruciu grzybami? Te pytania powinny zadać sobie wszystkie osoby, które planują wybrać się na grzybobranie. W Polsce to jedno z ulubionych hobby naszych rodaków i chętnie wychodzimy do lasu, aby zebrać te dary matki natury. Zanim jednak wyruszycie w poszukiwaniu najlepszych okazów, sprawdźcie, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, wybierając tylko jadalne grzyby.

Spis treści

  1. Wojewoda Małopolski apeluje o bezpieczne grzybobranie. Wskazuje, jakich zasad należy przestrzegać
  2. Jak sprawdzić, czy grzyby nie są trujące?
  3. Jak rozpoznać zatrucie grzybami?
  4. Jak udzielić pierwszej pomocy po zatruciu grzybami?

Wojewoda Małopolski apeluje o bezpieczne grzybobranie. Wskazuje, jakich zasad należy przestrzegać

We wtorek, 13 sierpnia w Krakowie odbyła się konferencja Wojewody Małopolskiego oraz zaproszonych gości, poświęcona zasadom bezpiecznego grzybobrania i bezpiecznego poruszania się po terenach leśnych. W naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów, wśród których występują grzyby trujące, jadalne i niejadalne. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych.

— Zbliża się długi weekend. Wiele osób uda się zapewne do lasu na grzyby. Bo i jest czego szukać! Jak podają Lasy Państwowe, szacunkowo na 1 ha polskich lasów można znaleźć nawet 400 kg grzybów. Przypominamy jednak. Idziesz na grzyby? Nie ryzykuj. Wybieraj tylko takie gatunki, które dobrze znasz. Jeśli masz wątpliwości, zanieś swoje zbiory do stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów bezpłatnie ocenią twoje zbiory. Nigdy nie podawaj grzybów dzieciom. Według danych Państwowego Zakładu Higieny w 2022 roku w Polsce były 22 zatrucia grzybami, a w 2023 roku — 13 — ostrzegł wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Jak sprawdzić, czy grzyby nie są trujące?

Pomocą mogą służyć atlasy grzybów i aplikacje mobilne, niemniej jednak powinniśmy mieć pewność, że nasze zbiory są bezpieczne, a to mogą ocenić tylko eksperci. Jeśli nie mamy pewności, czy dany grzyb jest jadalny, czy trujący, lepiej takiego grzyba w ogóle nie zbierać.

— Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zostań przy grzybach rurkowych, z „siateczką” od spodu kapelusza. Unikaj małych osobników, które nie mają jeszcze wyraźnie widocznych cech gatunku — mogą być trudne do właściwego rozpoznania. Zbieraj grzyby do przewiewnego koszyka lub łubianki. W plastikowej torbie lub wiadrze grzyby bardzo szybko się psują i w rezultacie nawet gatunki jadalne mogą zaszkodzić zdrowiu — przypomina kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i Procesów Nauczania WSSE w Krakowie Piotr Pokrzywa.

Jak rozpoznać zatrucie grzybami?

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Jak udzielić pierwszej pomocy po zatruciu grzybami?

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Do lekarza powinni zgłosić się wszyscy, którzy jedli ten sam posiłek, nawet jeśli nie mają objawów zatrucia. Można sprowokować wymioty. Nie należy pić mleka i alkoholu — płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

— Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. Od 1 czerwca do 31 lipca krakowskie Centrum Powiadamia Ratunkowego odebrało 4 zgłoszenia w sprawie zatruć grzybami lub potrawami z grzybów (np. grzyby marynowane, zupa grzybowa) — powiedziała Magdalena Maszudzińska z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.

Jak rozpoznać, czy grzyby są trujące, czy jadalne? Oto pełne kompendium wiedzy dla każdego grzybiarza:

PORANEK - Grzyby