Kraków, Wawel

i

Autor: Pixabay Kraków zyska nocnego burmistrza

WYDARZENIA

Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Na czym będzie polegać ta funkcja?

2024-06-17 16:14

Prezydent Aleksander Miszalski podczas briefingu zapowiedział, że już w połowie lipca w Krakowie zostanie utworzona Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy oraz stanowisko burmistrza nocnego. Te nowe inicjatywy mają zagwarantować dobre relacje między mieszkańcami, przedsiębiorcami i napływającymi do miasta turystami. Kto będzie rządził w Krakowie nocą? Zainteresowani pracą w magistracie już mogą wysyłać swoje zgłoszenia.

Nocny burmistrz w Krakowie zadba o jakość życia mieszkańców. Prezydent Miszalski tłumaczy swoją decyzję

Prezydent Aleksander Miszalski zapowiedział utworzenie stanowiska burmistrza nocnego, który będzie kierował pracami tworzącej się właśnie Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy. Ich zadaniem będzie dbanie o zachowanie właściwych relacji między mieszkańcami miasta, przedsiębiorcami i turystami. Nowopowstałe gremium ma także zajmować się m.in. zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego i ochrony zdrowia oraz rozwojem oferty kulturalnej miasta w godzinach nocnych. Jak tłumaczy prezydent Aleksander Miszalski:

To jest rozwiązanie stosowane powszechnie w wielu miastach europejskich, które często są mniej zaawansowane, jeżeli chodzi o gospodarkę turystyczną, niż Kraków. Polega ono na tym, by starać się koordynować tę gospodarkę nocy w zakresie z jednej strony dbania o to, by ona się rozwijała, by przynosiła miastu dochody, ale z drugiej strony, by nie zapominać i traktować priorytetowo jakość życia mieszkańców, którzy są narażeni na wszelkiego rodzaju niedogodności związane z funkcjonowaniem tej gospodarki. Tu oczywiście nie chodzi tylko i wyłącznie o turystykę, bo to też funkcjonowanie chociażby pubów czy knajp, które często też przecież obsługują tutejszych albo turystów z niedaleka. To jest też kwestia oferty kulturalnej, to jest kwestia transportu, komunikacji publicznej, bezpieczeństwa przede wszystkim, czyli działania straży miejskiej, policji, ochrony zdrowia.

Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy. Kto może się zgłosić do pracy w magistracie?

W składzie Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy w Krakowie mają zasiadać: przedstawiciele administracji publicznej miasta (w tym przedstawiciele Rady Miasta Krakowa i Rad Dzielnic), przedstawiciele odpowiednich wydziałów i służb, przedstawiciele stowarzyszeń przedsiębiorców, ale również przedstawiciele strony społecznej zrzeszeni w NGO oraz nieformalne grupy mieszkańców. Osoby zainteresowane pracą w komisji mogą zgłaszać się do 28 czerwca.

Burmistrz nocny w Krakowie. Kiedy wybory?

Nabór na stanowisko nocnego burmistrza zostanie ogłoszony już w tym tygodniu. Prezydent Aleksander Miszalski zapowiedział, że cały proces zgłaszania kandydatur i przeprowadzenia konkursu zajmie maksymalnie miesiąc, co oznacza, że już w połowie lipca w stolicy Małopolski zwycięzca rozpocznie pracę w magistracie. Wówczas zostanie powołana także Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy.

Kraków nie będzie pierwszy. Burmistrz nocny dotarł już do Polski

Już od kilkunastu lat funkcja burmistrza nocnego jest znana w Europie. To rozwiązanie praktykują m.in. Amsterdam, Londyn, Mannhein, Praga, Manchester, Tuluza oraz Zurych. W 2019 r. instytucja ta dotarła do Polski. Pierwszym miastem, który zdecydował się powołać burmistrza Nocnego, był Sosnowiec, gdzie stanowisko to od lipca 2023 r. piastuje Rafał Siciński.

Tak dopingowano naszym w strefach kibica w Krakowie na Euro 2024! Nie przeszkodził nawet ulewny deszcz

Strefy kibica na Euro 2024 w Krakowie. Tak bawili się krakowianie pod Tauron Areną i Galerią Kazimierz

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki