chorzy seniorzy

i

Autor: www.maxpixel.net

Kraków: już niedługo otwarcie nowego ośrodka wsparcia dla seniorów

2020-02-10 17:15

Krakowscy seniorzy uzyskają niezbędne wsparcie. Przy ulicy Olszańskiej powstanie Centrum Spotkań prowadzone przez pracowników Szpitala Klinicznego imienia doktora Józefa Babińskiego. Ośrodek będzie przeznaczony dla osób, które ukończyły 60 rok życia, cierpią na zaburzenia psychiczne i wymagają codziennej pomocy opiekuna.

Chcielibyśmy dotrzeć do seniorów z takim przekazem treningu, czyli może te osoby niekoniecznie radzą sobie z pewnymi rzeczami, ale mogą się tego nauczyć. Chodzi na przykład o samodzielne przygotowanie jedzenia, czy zadbanie o własną higienę - mówi Maciej Bóbr ze Szpitala Klinicznego.

Centrum Spotkań rozpocznie działalność na przełomie marca i kwietnia. Szacuje się, że w Małopolsce jest ponad 300 tysięcy osób niesamodzielnych. Ich opiekunowie będą mogli w ośrodku przy Olszańskiej uzyskać cenne wsparcie.

Oni także są narażeni na zaburzenia psychiczne. To nawet ma swoją fachową nazwę, czyli zespół stresu opiekuna. Osoby, które zaczynają mieć kłopoty poznawcze mogą potrzebować wsparcia w Centrum Spotkań, tak aby ich opiekunowie mogli pójść do pracy, albo chwilę odsapnąć od codziennej pomocy - dodaje Maciej Bóbr.

Oferta Centrum Spotkań będzie skierowana też do pracowników instytucji opiekuńczych. Podczas zajęć będą mogli poznać profesjonalne techniki, które ułatwią im pracę z seniorami potrzebującymi opieki.