Lawina w Tatrach

i

Autor: Maciej Kraus, Wikimedia Commons / Zrzut ekranu, Tatromaniacy, Facebook

Wiadomości z regionu

Lawina nad Czarnym Stawem w Tatrach. TPN ostrzega turystów

2024-04-30 9:38

Mimo wiosennej aury i coraz częstszych, słonecznych dni w Tatrach wciąż należy być niezwykle ostrożnym. Udowadnia to nagranie opublikowane przez Tatrzański Park Narodowy, ukazujące lawinę, jaka zeszła w poniedziałek, 29 kwietnia nad Czarnym Stawem pod Rysami. „Warto rozważyć pozostanie w niżej położonych rejonach” – apeluje TPN.

Lawina pod Rysami w Tatrach. Nagranie daje do myślenia

Coraz więcej słonecznych dni to dla wielu osób doskonała zachęta na wyprawę w góry. Pogoda potrafi jednak stwarzać niebezpieczne pozory, które mogą okazać się tragiczne w skutkach. Aura w niższych partiach Tatr często jest diametralnie inna, niż warunki panujące na górskich szczytach. Udowadnia to nagranie opublikowane przez Tatrzański Park Narodowy, ukazujący lawinę, która zeszła w poniedziałek, 29 kwietnia nad Czarnym Stawem pod Rysami.

Wasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Was. Bądźcie rozważni. Dopasujcie swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do swoich umiejętności i doświadczenia zimowego – pisze Tatrzański Park Narodowy.

Mimo ostatnich, upalnych dni warto pamiętać, że w wyższych partiach Tatr wciąż zalega śnieg. TOPR poinformował również, że w Tatrach Polskich do wtorku, 30 kwietnia obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Warto rozważyć pozostanie w niżej położonych rejonach - polecamy wycieczki w dolinki reglowe oraz do schronisk. Jedynie na podejściu do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów występują jeszcze zimowe warunki – czytamy we wpisie TPN.

Najlepsze miejsce na majówkowy wypoczynek blisko Krakowa. Widoki zachwycają

Jakub Kwiatkowski: Szpakowski będzie komentował tak długo, jak będzie chciał