lawina, zagrożenie lawinowe

i

Autor: Pixaby

Lawinowa "trójka" w Tatrach. Wiatr i zamiecie śnieżne. TOPR odradza wyjścia w góry!

2022-02-17 8:59

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydał ostrzeżenie przed bardzo trudnymi warunkami w Tatrach. Wydano "ZNACZNY", trzeci stopień zagrożenia lawinowego. TOPR odradza wyprawy w góry.

Od godzin nocnych przez Polskę przechodzą potężne nawałnice, które spowodował niż Dudley. Silny wiatr łamie drzewa, zrywa dachy i uszkadza linie energetyczne. W Dobrzycy przeszła trąba powietrzna. Strażacy odnotowali już ponad tysiąc zgłoszeń, najwięcej w woj. wielkopolski, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Więcej o sytuacji w kraju piszemy tutaj:

POTĘŻNE NAWAŁNICE szaleją nad Polską. Zerwane dachy, trąba powietrzna w Dobrzycy [ZDJĘCIA]

Wskoczył na busa i jeździł na dachu samochodu! Nagranie z Lubartowa

Niebezpiecznie jest też już w Małopolsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla naszego regionu, które obowiązuje do północy.

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, miejscami w porywach do 115 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy prognozowane są w dzień. W nocy z czwartku na piątek porywy stopniowo będą słabły. Silnym porywom wiatru w nocy jak i w dzień towarzyszyć będą burze - czytamy w komunikacie.

Bardzo ciężkie warunki mamy w Tatrach. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe odradza wyjścia w góry. TOPR ogłosił trzeci - ZNACZNY - stopień zagrożenia lawinowego. W Tatrach prognozowany jest bardzo silny wiatr, opady deszczu, a w wyższych partiach śniegu. W dolnych partiach mogą wystąpić również utrudnienia w postaci powalonych drzew.

Na Kasprowym Wierchu wiatr w porywach osiąga prędkość do 94 km/h. Nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch oraz wyciągi narciarskie w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.