Edukacja

Liceum z Krakowa najlepsze w Polsce w najnowszym rankingu. Ukończyli je Adam Nawałka i Robert Makłowicz

2025-05-13 11:01

Portal WaszaEdukacja.pl opublikował najnowszy Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2025. Wśród liceów bezkonkurencyjne okazało się V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Placówka uzyskała 71,840 punktów, wyprzedzając XIV Licem Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie (71,327) oraz XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (70,677). Placówka jest również jedyną krakowską uczelnią, która znalazła się w TOP 10 rankingu na szczeblu ogólnopolskim. W naszym materiale przybliżamy działalność i historię V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. To najlepsze liceum w Polsce według portalu WaszaEdukacja.pl

W zestawieniu najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce na rok 2025 prym wiodą placówki, które osiągnęły znakomite rezultaty w rankingach. Pod uwagę brano wyniki matur, osiągnięcia uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz wskaźnik EWD. Na szczycie listy znalazło się V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, które od lat plasuje się w ścisłej czołówce krajowych liceów. Szkoła ta wyróżnia się doskonałymi wynikami na maturach, zwłaszcza z przedmiotów rozszerzonych, a także imponującą liczbą laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad. Dzięki wysokim wynikom maturalnym i sukcesom olimpijskim, liceum to cieszy się zasłużoną renomą w Polsce.

Warto odnotować, że o tytuł najlepszego liceum ogólnokształcącego w Polsce walczyło 2246 placówek. V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie zdobyło aż 71,840 punktów.

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. Historia

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, zlokalizowane w krakowskiej dzielnicy Stare Miasto, przy ulicy Studenckiej 12 na Piasku, to szkoła z imponującą, ponad 150-letnią tradycją. Jej początki sięgają roku 1871, kiedy to z inicjatywy cesarza Franciszka Józefa I powstała Wyższa Szkoła Realna w Krakowie. W roku 1896 ukończono budowę budynku szkolnego, który do dziś mieści się pod adresem ulica Studencka 12.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i nastaniu II Rzeczypospolitej, placówkę przekształcono w Państwową Pierwszą Szkołę Realną w Krakowie. W 1921 roku nastąpiła zmiana profilu szkoły i nadano jej imię Augusta Witkowskiego, tworząc VIII Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego. W 1926 roku, dzięki umieszczonej na dachu szkoły antenie, Kraków usłyszał pierwszą audycję radiową. Na mocy zarządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w 1937 roku, utworzono VIII Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, będące państwową szkołą średnią o profilu ogólnokształcącym, składającą się z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum. Po wprowadzeniu reformy jędrzejewiczowskiej szkoła stała się placówką męską

W 1953 roku szkoła zmieniła nazwę na V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dwa lata później, dzięki inicjatywie dyrektora Stanisława Potoczka, w V Liceum powstał pierwszy w Krakowie Teatr Międzyszkolny. W 1994 roku Adam Rycerz, uczeń szkoły, został pierwszym stypendystą Ministra Edukacji Narodowej.

Kraków Radio ESKA Google News

Sławni absolwenci V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Wśród absolwentów V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie znajdują się takie sławy, jak: Józef Beck, Tadeusz Brzozowski, Adam Doboszyński, Jerzy Fedorowicz, Jan Frycz, Wacław Janicki, Karol Wierusz-Kowalski, Marek Kusto, Jerzy Lau, Józef Lipkowski, Edward Madejski, Robert Makłowicz, Andrzej Mrożewski, Andrzej Munk, Adam Nawałka, Tadeusz Pacuła, Kasper Pochwalski, Karol Rolle, Mieczysław Szumiec, Grzegorz Turnau, Stanisław Ujejski, Mieczysław Windakiewicz, Antoni Wit, Jerzy Wojnar czy Jacek Wójcicki.

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie [GALERIA]