Skażenie wody w gmienie Mogilany

i

Autor: Jan Antonin Kolar, Unsplash / Screenshot Facebook Urząd Gminy Mogilany

WIADOMOŚCI

Podkrakowskie miejscowości bez dostępu do wody pitnej! Nadaje się tylko do "spłukiwania toalet"

2023-06-15 8:57

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie poinformował o poważnych problemach z dostępem do pitnej wody w podkrakowskich miejscowościach na terenie gminy Mogilany. Skażenie mikrobiologiczne sprawiło, że woda "może być wykorzystywana tylko do spłukiwania toalet".

Gmina Mogilany. Skażenie wody pitnej bakteriami coli

Mieszkańcy podkrakowskich miejscowości na terenie gminy Mogilany — Włosań, Konary, Gaj, Lusina i Libertów — bez dostępu do pitnej wody. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie (PSSE Kraków) w środę, 14 czerwca wydała komunikat, w którym ostrzega przed skażeniem bakteriami coli wód wodociągowych w Skawinie, dostarczających czystą wodę do tych miejscowości.

— Woda w sieci wodociągowej dostarczana wodociągiem publicznym Skawina do mieszkańców zaopatrywanych w wodę ze strefy III (część Gaja, część Lusiny), strefy IV (Konary), strefy V (Włosań) jest niezdatna do spożycia przez ludzi, przygotowywania posiłków i czynności higienicznych. Woda może być wykorzystywana tylko do spłukiwania toalet — poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.

Urząd Gminy Mogilany dodaje, że w miejscowościach: Buków, Kulerzów, Chorowice, Brzyczyna, Lusina i Libertów od strony Krakowa oraz Mogilany nie stwierdzono, aby woda była niezdatna do spożycia.

Gmina Mogilany. Beczkowozy dostarczają pitną wodę mieszkańcom

Mieszkańcy miejscowości objętych skażeniem wody, mogą skorzystać z zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę. Beczkowozozy z wodą pitną zostały rozstawiony w poniższych lokalizacjach:

  • Włosań, ul. Łobzowska, na początku, przy ul. Świątnickiej.
  • Włosań, przy budynku remizy OSP, (ul. Królowej Polski).
  • Konary, pętla autobusowa MPK.
  • Konary, przy budynku remizy OSP (ul. Św. Floriana).
  • Gaj, ul. Zadziele 43, przy BUK.
  • Gaj, parking przy cmentarzu.

Gmina Mogilany. Kiedy powróci dostęp do czystej wody?

Przedstawiciele gminy oraz PSSE Kraków informują, że obecnie trwają prace nad przywróceniem dostępu do czystej wody. Sieć wodociągowa jest płukana przez służby przez odpowiednie hydranty. Kolejne badania mikrobiologiczne zostaną przeprowadzone w czwartek, 15 czerwca. Komunikaty w tej sprawie wydawane są na bieżąco na stronie internetowej PSSE Kraków oraz w mediach społecznościowych. 

— Niezwłocznie po otrzymaniu nowych informacji, zostaną one podane do wiadomości publicznej — poinformowali przedstawiciele gminy Mogilany.

Quiz. "Kiler", "Chłopaki nie płaczą", "Poranek kojota". Rozpoznasz kultowe teksty z polskich komedii?

Pytanie 1 z 9
Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie.

Czego nie można robić ze skażoną wodą?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie wyszczególniła, że w przypadku skażenia wody bakteriami coli, nie nadaje się ona do spożycia i używaniu w codziennej higienie. 

  • Woda nie może być spożywana ani używana do przygotowania posiłków.
  • Woda nie może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych.
  • Woda nie nadaje się do mycia zębów, przemywania otwartych zranień.
  • Woda nie może być wykorzystywana do kąpieli.

Tak wyglądał protest "Ani jednej więcej!" w Krakowie. Tłumy solidaryzowały się ze zmarłą 33-letnią Dorotą:

"Ani jednej więcej!" w Krakowie 14.06.2023. Tłum ludzi solidaryzował się ze zmarłą Dorotą