Tatry. Czym są lawiny deskowe? To kolejne niebezpieczeństwo w górach
Ostatnie tygodnie w Tatrach nie sprzyjają uprawianiu turystyki, zwłaszcza w partiach wysokogórskich. W Tatrach wciąż obowiązuje umiarkowane zagrożenie lawinowe (drugiego stopnia). Ratownicy TOPR informują, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. W górach wieje również bardzo silny wiatr, dochodzący nawet do 100 kilometrów na godzinę.
Warunki lawinowe pogorszyły się na pewno znacząco. Dość długo było w miarę bezpiecznie, jednak w tym momencie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, więc wycieczki w wyższe partie gór wymagają na pewno uwagi. Głównym problemem jest bardzo silny wiatr, który bardzo utrudnia, a nawet uniemożliwia górskie wędrówki - ostrzega Tomasz Nodzyński, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dodatkowo warunki mogą się zmienić na jeszcze bardziej niekorzystne w związku z zapowiadanym ociepleniem.
Transport śniegu przez wiatr, jego ubijanie, powoduje powstawanie depozytów, miejsc niebezpiecznych, które zwłaszcza w takich warunkach trudno jest zidentyfikować w terenie. Wyższa temperatura może wpłynąć niekorzystnie na pokrywę śnieżną. Mieliśmy kilkanaście dni temu sytuację, gdzie dochodziło do schodzenia lawin typowo wiosennych, złożonych z ciężkiego, mokrego śniegu. Mamy luty, ale ta zima jest nietypowa, więc warunki są podobne do wiosennych – dodaje ratownik TOPR.
W Tatrach istnieje ryzyko wystąpienia lawin deskowych. Jak informuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, te spowodowane są rozpadem nowych, słabych warstw w świeżym śniegu lub rozpadu istniejących słabych warstw, ze względu na dodatkowe obciążenie związane z opadem.
W wyniku wysokiej temperatury śnieg może generować zagrożenie, zwłaszcza, że nie jest go zbyt dużo. W Tatrach Zachodnich, w miejscach gdzie mamy do czynienia z trawiastym podłożem może dochodzić do schodzenia lawin gruntowych – informuje Tomasz Nodzyński.