Manifestacja przeciwko deklaracji anty-LGBT

i

Autor: Kuba Kusy

Małopolski sejmik zmieni deklarację anty-LGBT

2021-09-22 15:55

Nie uchylenie, a nowelizację deklaracji anty-LGBT - zapowiada marszałek województwa małopolskiego. Witold Kozłowski potwierdza wcześniejsze, nieoficjalne informacje, że podczas poniedziałkowej sesji sejmiku radni zagłosują za poprawką wykreślającą z dokumentu najbardziej kontrowersyjne zapisy.

Przypomnijmy, Komisja Europejska uznała przyjętą w 2019 roku uchwałę za dyskryminującą i zagroziła zamrożeniem wypłaty środków pomocowych i nierozliczeniem już zrealizowanych projektów. 

Zgodnie z oczekiwaniami usunęliśmy wszystkie zapisy dotyczące tych wrażliwych tematów i nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec "ideologii LGBT" - mówi marszałek Witold Kozłowski. 

Witold Kozłowski podkreśla zmiany zostały już przedyskutowane na posiedzeniu zarządu i klubu radnych. 

Tomasz Urynowicz, były wicemarszałek województwa, który został odwołany z funkcji po ostrym sprzeciwie wobec utrzymania deklaracji zwraca uwagę na pewny szczegół.

Podkreśla, że problemem może być koalicjant Prawa i Sprawiedliwości. 

Marszałek mówiący o konsultacjach puszcza do wszystkich oko, bo wyglądało to tak, że marszałek Kozłowski jako przewodniczący zarządu województwa spotykał się z... Witoldem Kozłowskim, przewodniczącym klubu PiS - twierdzi. 

Zabawa się nie kończy, bo po drugiej stronie sporu jest konserwatywne i zdecydowanie antyunijne skrzydło w klubie radnych PiS czyli Solidarna Polska. to ich głosy dzisiaj stanowią o większości w sejmiku i to oni mogą nadać ton tej dyskusji, więc pomimo tych deklaracji nie wiemy, co może się zdarzyć - stwierdza. 

Witold Kozłowski zapewnia jednak, że koalicjant nie będzie stawał okoniem. Marszałek nie był w stanie odpowiedzieć wprost na pytanie dlaczego zarząd tak długo zwlekał z wprowadzeniem zmian.

Można było podejmować kroki wcześniej, marszałek Urynowicz namawiał nas do całkowitego uchylenia uchwały. Myśmy nie byli zwolennikami takiego rozwiązania, bo trzeba pamiętać, że deklaracja jest trzyczęściowa. To nie tylko sprzeciw wobec promowania "ideologii LGBT", ale też deklaracja radnych co do wsparcia małopolskich rodzin i odwołanie się do tysiącletniej tradycji narodu i państwa polskiego. No jak możemy to wszystko jednym ruchem wrzucić do kosza - wyjaśnia. 

Dotychczas zarząd województwa powołał pełnomocnika ds. równego traktowania i praw rodziny, trwa również powoływanie całej rady w tej sprawie.

Jak zachęcić kobiety do badań?

Quiz. W tytule filmu brakuje jednego wyrazu. 8/10 to plan minimum!

Pytanie 1 z 10
Pulp...