Młodzież

i

Autor: Pixabay/Pexels Młodzieżowe Słowo Roku 2022 ogłoszone! Czy jest równie "młodzieżowe" jak te, które wygrywały w ostatnich latach?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 ogłoszone! Wybór może zaskoczyć. Jakie słowo nim zostało?

2022-12-07 7:30

Poznaliśmy młodzieżowe słowo 2022. Określenie "essa" od początku było jednym z faworytów internautów. Oznacza "coś, co przychodzi łatwo i sprawia, że jesteśmy wyluzowani"?. Czy jednak to słowo stanie się tak popularne, jak niektóre z poprzednich lat? Trzeba przyznać, że nie wszystkie weszły do języka potocznego, a były raczej językowym żartem.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - "ESSA"

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, którego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodzieży wyrażeń w danym roku. W 2022 do finałowej dwudziestki zakwalifikowały się takie określenia jak siedemnaście (cięta riposta na pytanie o wiek), essa (coś pozytywnego, co przychodzi łatwo), onuca (sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą) czy krindż (żenada, wstyd). W tym roku wygrało słowo essa. To według definicji PWN określenie czegoś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.

Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Śpiulkolot

Zeszłorocznym zwycięzcą było słowo śpiulkolot. Jak podaje słownik PWN, to miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, dosłownie oznaczające samolot do spania, boarding do snu, czyli po prostu udanie się na odpoczynek.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Tozależyzm

W 2020 roku najpopularniejsze słowo nie zostało wyłonione, bowiem komisja uznała najczęściej zgłaszane słowa za „wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”. Postanowiła jednak wyróżnić słowo tozależyzm, czyli neologizm wywodzący się od youtubera Szymona Pękały, który w swoich filmikach odpowiedzi na pytania zaczynał od wyrażenia „to zależy”. Twórca internetowy wydał także książkę („Wojna Idei. Myśl po swojemu”), w której zdefiniował to pojęcie jako „postawę uznającą, że większość zjawisk społecznych jest skomplikowana i próba ich oceny wymaga szerszego kontekstu".

Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Alternatywka

Zgodnie z definicją słownika PWN alternatywka to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach lub dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego. Słowo może też określać dziewczynę, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu.

Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Dzban

Definicja tego młodzieżowego słowa jest prosta i konkretna. Oznacza kogoś głupiego, niemądrego lub kogoś, kto zrobił coś głupiego. Określenie "dzban" wywodzi się oczywiście od internetowych twórców, choć to nie pierwsze w kulturze popularnej porównanie człowieka do naczynia. Pojawiło się już ono w przypowieściach biblijnych czy w twórczości renesansowego poety z Czarnolasu, Jana Kochanowskiego.

Młodzieżowe Słowo Roku 2017. xD

Wygrał tak naprawdę emotikon wyrażający "polewkę", śmiech, coś śmiesznego. W 2017 roku mocnymi kandydatami były jeszcze takie słowa, jak sztos i dwudzionek (czyli weekend). 

Młodzieżowe Słowo Roku 2016. Sztos

Sztos to coś niesamowitego, zachwycającego, fantastycznego. Słownik PWN podaje, że nie jest to słowo nowe, bowiem odnotowane zostało już w słowniku Doroszewskiego. W drugiej połowie XX wieku było używane rzadko (w latach 90. przypomniane w tytule filmu o cinkciarzach). "Pierwotne znaczenie to pchnięcie, uderzenie (z niem.), być może znaczenie szczęścia w grze związane jest z uderzeniem kijem w bilę".

Najbardziej ODJECHANE prezenty pod choinkę dla GEEKÓW | ESKA XD - Mobmania #63

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...