FSO 125p

i

Autor: Kuba Kusy

MPK odrestaurowało samochód, który od połowy lat 80. służył jako miejska taksówka

2021-05-13 16:28

Data prezentacji odnowionego FSO 125p nie jest przypadkowa. 15 maja 2021 roku mija dokładnie 65 lat od uruchomienia przez MPK usługi przewozu pasażerów taksówkami.

W pierwszych latach funkcjonowania miejskich taksówek mieszkańcy mogli zamawiać przejazdy samochodami Warszawa M20. W późniejszych latach na ulicach Krakowa pojawiły się również Wołgi, Polonezy, Dacie, Fiaty i właśnie FSO 125p.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o nietypowej taksówce krakowskiego MPK:

Te miejskie czy też państwowe taksówki miały być przeciwwagą dla taksówek prywatnych. Miała być pełnia gospodarki planowej. Życie zweryfikowało te założenia i po 35 latach te taksówki przestały funkcjonować - relacjonuje Mariusz Szałkowski wiceprezes MPK w Krakowie. 

FSO 125p

i

Autor: Kuba Kusy

Wiekowy "kanciak", jak popularnie nazywany bywa FSO 125 został odrestaurowany przez monterów stacji obsługi autobusów w Płaszowie. Zadbali oni o każdy najdrobniejszy nawet detal. Lakier pochodzi z palety z epoki, siedzenia wyłożone oryginalną, wykonaną z dermy tapicerką, nie zabrakło też wiekowych taksometru i koguta na dachu. 

Każdy pojazd historyczny rozbieramy na elementy pierwsze, każdy element jest poddawany weryfikacji, co uda się naprawić naprawiamy, a co nie, to odbudowujemy. Poźniej elementy są składane, nadwozie czyszczone i lakierowane. Można powiedzieć, że taki pojazd powstaje na nowo - mówi Krzysztof Wieczorek, kierownik Stacji Obsługi Autobusów. 

FSO 125p

i

Autor: Kuba Kusy

To już drugi FSO 125p we flocie MPK. Pierwszy, to oryginalna taksówka, która gdy zakończyła kursy po mieście woziła dyrektorów. przedsiębiorstwa. Na początku lat 90-tych została przerobiona i wykorzystywana jako pojazd nadzoru ruchu.

Miłośnicy historycznych pojazdów będą mogli zobaczyć odrestaurowanego FSO 125p w organizowanych cyklicznie przez MPK paradach.

Czy nużeniec atakuje wyłącznie okolice oczu?
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?