Wszystko wczoraj pięknie brzmiało. Cudowny opis całego centrum. Ale skupiali się nie na tym, co centrum ma dawać, tylko na zieleni, otoczeniu i kontaktach towarzyskich. Centrum ma być dla mieszkańców, ale ma dawać im muzykę. Żeby tak było, to orkiestry, które tam miałyby mieć swój dom powinny mieć zaplecze - sale ćwiczeń, prób, garderoby. Kluczowy jest brak zrozumienia potrzeb muzyków. Jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jeżeli robimy Centrum Muzyki i robimy przedszkole muzyczne, to ktoś powie, że zrobimy jeszcze zakład fryzjerski. Nikt nie powiedział, na czym to przedszkole ma polegać - mówią Adam Brakowski, altowiolista Sinfonietty Cracovii oraz współpracująca z Sinfoniettą skrzypaczka Natalia Miś.
Jurek Dybał, dyrektor Sinfonietty przyznaje, że cieszy go budowa Centrum, podziela jednak obawy muzyków.
Ja i muzycy cieszymy się, że ono powstanie, że będzie to dom orkiestr miejskich. Wspaniała lokalizacja, firma godna zaufania, która zbudowała Centrum w Lusławicach ze świetną akustyką, więc wiele pozytywów i słuszna decyzja miasta. Z pewnością niedosyt pozostawia funkcjonalność tego miejsca. Obawiamy się, że jeżeli rano będą zajęcia jogi, a popołudniu podwieczorki, to będziemy trochę takim uprzywilejowanym gościem, a nie gospodarzem - stwierdza.
Dariusz Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa uspokaja muzyków. Magistrat uwzględni ich opinie na temat centrum.
Będziemy spotykali się z dyrektorami orkiestr. Będziemy wysłuchiwali ich oczekiwań, czego się spodziewają, co jest im potrzebne, jak sobie wyobrażają funkcjonowanie Centrum. Naturalnie rozumiemy, że dla muzyków równie ważna jest doskonała akustyka, jak i zaplecze socjalne, więc ich uwagi zostaną wzięte pod uwagę - zapowiada.
Przedstawiciele magistratu dodają, że miasto przeprowadziło dokładną analizę potrzeb muzyków. Konsultacje odbyły się w czasie gdy budowa Centrum była jeszcze wspólną inicjatywą Krakowa i województwa małopolskiego. Centrum Muzyki w Cichym Kąciku ma być gotowe w 2023 roku. Stanie się siedzibą dla Sinfonietty Cracovii, Capelli Cracoviensis i i Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.