Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr

i

Autor: Niemiec, AKPA/Screenshot @maciej_stuhr, Instagram

WIADOMOŚCI

Nie żyje Jerzy Stuhr. Rodzina żegna zmarłego aktora w mediach społecznościowych

2024-07-10 15:20

We wtorek, 9 lipca Polskę obiegła informacja o śmierci wybitnego aktora Jerzego Stuhra. Natychmiast media społecznościowe zalała fala wspomnień i kondolencji. Krakowskiego artystę pożegnały na swoich profilach znane osobistości m.in. Krystyna Janda, Cezary Żak, Karolina Gorczyca, Artur Barciś, Monika Richardson, były premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Wieczorem w podobny sposób pamięć o ojcu i dziadku uczcili członkowie jego rodziny: syn Maciej, córka Marianna oraz wnuczka Matylda Stuhr.

Śmierć Jerzego Stuhra. Wzruszające pożegnanie ojca i dziadka

Jerzy Stuhr odszedł 9 lipca w wieku 77 lat. Był wybitnym aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. Jego role w "Spisie cudzołożnic", "Seksmisji", "Kingsajz", "Dekalogu X", "Kilerze", "Kilerów 2-óch" czy "Shreku" na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Za swoją działalność zawodową artysta wielokrotnie był nagradzany zarówno w kraju, jak i zagranicą. W 2005 r. aktorowi przyznano Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast w 2011 r. Jerzy Stuhr został wyróżniony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej".

Jerzy Stuhr był jednak nie tylko wielkim i cenionym artystą, ale także mężem, ojcem oraz dziadkiem. W 1971 r. poślubił Barbarę Kóskę, skrzypaczkę (późniejszą artystkę Capelli Cracoviensis i założycielkę zespołu Amar Corde), z którą miał dwoje dzieci: Macieja (ur. 1975 r.) i Mariannę (ur. 1982 r.). Zarówno syn, jak i córka, postanowili pożegnać znanego ojca w mediach społecznościowych. Maciej Stuhr opublikował wzruszające zdjęcie przedstawiające trzy pokolenia. Opatrzył je krótkim komentarzem: "Wdzięczność".

Z kolei córka Jerzego Stuhra, artystka sztuk wizualnych Marianna zdecydowała się zamieścić na Instagramie post z wymowną, czarną grafiką:

Aktor Jerzy Stuhr występował na scenie i dużym ekranie od ponad pół wieku. Oto zdjęcia artysty

Jerzego Stuhra pożegnała na Instagramie równiez jego wnuczka Matylda. Kobieta opublikowała zdjęcia z dzieciństwa, które przedstawiają ją z dziadkiem na kosiarce. Opatrzyła je wzruszającym komentarzem:

Wszyscy dzisiaj opłakują śmierć Wielkiego Polskiego aktora. Ja nie opłakuję. Ja opłakuję śmierć mojego dziadka. Dziadka OO. Z którym kiedyś co wakacje kosiłam trawę na działce. Papa dziadku, może kiedyś jeszcze razem pokosimy trawę.

37 Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie

QUIZ: Najlepsze kwestie Jerzego Stuhra z kultowych produkcji. Pamiętasz w jakim filmie padły?

Pytanie 1 z 10
W którym filmie Jerzy Stuhr powiedział: "Tu Ryba, wzywam cię akwarium"?