Ciekawostki

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce. Podczas remontu dokonano niezwykłego odkrycia! [ZDJĘCIA]

2023-09-01 16:54

W Lankoronie w województwie małopolskim trwa rewitalizacja twierdzy Lanckorona obejmująca zamek, podegrodzie, gród i twierdzę. Obecnie w związku z trwającym tam remontem obowiązuje zakaz zwiedzania ruin, które już niemal miesiąc po rozpoczęciu prac odkrywają swoje tajemnice. Co udało się znaleźć archeologom?

Ruiny zamku w Lanckoronie. Nowe odkrycia archeologiczne

Ruiny zamku w Lanckoronie są bezsprzecznie historycznym dziedzictwem i wielką atrakcją Małopolski. Dokumenty źródłowe nie podają dokładnej daty budowy zamku, natomiast pierwsza wzmianka pochodzi z 1366 roku. Szczyt Lanckorońskiej Góry, na której znajdują się ruiny, stanowi również węzeł szlaków turystycznych. Koło ruin biegnie niebieski szlak turystyczny z Brzeźnicy do Kacwina oraz żółty szlak turystyczny żółty szlak Myślenic do Chełmu Wschodniego. Co ciekawe, przez setki lat historii zamek w Lanckoronie pełnił przeróżne funkcje. Przygotowywano tam tzw. rokosz Zebrzydowskiego wzniecony w 1606 roku przeciwko Zygmuntowi III Wazie, a w 1768 roku zamek zajęli konfederacji barscy i ustanowili go jedną ze swoich najważniejszych baz wypadowych na terenie Małopolski. W rejonie zamku w Lanckoronie w 1769 roku pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego konfederaci stoczyli tam zwycięską potyczkę z wojskami rosyjskimi. Z kolei w XIX wieku zamek pełnił m.in. funkcje więzienne, po czym wysadzono go w powietrze.

By zwiedzić ruiny zamku, do Lanckorony zjeżdżają dziesiątki turystów. Teraz jednak wstęp jest niemożliwy, a to dlatego, że właśnie ruszyły prace rewitalizacyjne.

Jak informuje gmina Lanckorona, nie minął nawet miesiąc od rozpoczęcia prac przy ruinach zamku w Lanckoronie, a już odkryto tam tajemnice skrywane przez setki lat historii. Podczas usuwania nawarstwień ziemi odsłonięto prawie całość części mieszkalnej. Odkryto m.in. sklepienie piwnic, historyczne tynki wraz z monochromiami, kamienne detale architektoniczne, fragmenty posadzki ceglanej oraz posadzki kamienne.

Wszystkie wymienione odkrycia zostały już zabezpieczone, a prace są wykonywane pod nadzorem konserwatora zabytków i archeologa.

Prace rewitalizacyjne obejmujące zamek, podgrodzie, gród i twierdzę Lanckorona przebiegają zgodnie z planem. Zgodnie z naszymi przewidywaniami w ich trakcie odkrywane są różnorakie detale architektoniczne, które są należycie zabezpieczane - informuje wójt Tadeusz Łopata.

Bezmyślne zachowanie kierowcy ciężarówki. Wyprzedzał na przejściu dla pieszych
Listen on Spreaker.