Barbara Nowak

i

Autor: Kuratorium Oświaty w Krakowie Prokuratura w Krakowie bada zawiadomienie ws. Barbary Nowak

Wiadomości

Oszustwo i przywłaszczenie to nie wszystko. Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Barbary Nowak [NOWE INFORMACJE]

2024-03-29 7:23

Do krakowskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące byłej małopolskiej kurator oświaty, która została odwołana ze stanowiska natychmiastowo po objęciu urzędu przez ministrę edukacji nowego rządu. Śledztwo dotyczące Barbary Nowak dotyczy trzech zarzutów, między innymi nierozliczenia wyjazdu do Japonii. Budzących poważne wątpliwości niejasności jest jednak więcej. Rozmawialiśmy o tym z prokuratorem Januszem Kowalskim z Prokuratury Okręgowej.

Prokuratura zajmuje się Barbarą Nowak. Czego dotyczy zawiadomienie?

Niemal codziennie zamieszczająca posty na na portalu X (dawnym Twitterze), Barbara Nowak, od 24 marca zamilkła. Była małopolska kurator oświaty znana ze swoich ultra konserwatywnych poglądów i wypowiadania się na tematy bynajmniej niezwiązane z edukacją, bo polityczne, religijne i światopoglądowe, po odwołaniu z funkcji kurator oświaty szybko postawiła na karierę polityczną. Jak informowaliśmy, Barbara Nowak startuje z trzeciego miejsca na listach Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Małopolskiego w nadchodzących wyborach samorządowych. Na światło dzienne wypłynęło jednak to, że w  jej sprawie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury. Rozmawialiśmy o tym z prokuratorem Januszem Kowalskim.

- Nie ma na razie zarzutów, ale 29 lutego zostało wszczęte postępowanie. Jesteśmy na razie w tak zwanej fazie in rem, czyli postępowanie toczy się w sprawie. Weryfikowane są wątki zawarte w zawiadomieniu. Chodzi o szereg okoliczności, z czego prokurator wyodrębnił na razie trzy, które bada. Pierwszy to jest możliwość zaistnienia przestępstwa z art. 244 Kodeksu karnego. To przestępstwo niestosowania się do wyroków sądowych. Chodzi o kwestię zobowiązania przez sąd byłej pani kurator do opublikowania przeprosin Związku Nauczycielstwa Polskiego, które to przeprosiny nie zostały do dnia dzisiejszego opublikowane. Drugi wątek to wątek z art. 284, to jest przywłaszczenie. Chodzi o nierozliczenie wyjazdu do Japonii. Ostatni wątek to oszustwo z art. 286, czyli kwestia ewentualnego bezprawnego zajmowania lokalu mieszkalnego przez panią Barbarę Nowak - mówi nam prok. Janusz Kowalski.

Zawiadomienie, które wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Krakowie było sygnowane przez osobę fizyczną. Jak dowiedzieliśmy się, prokurator zajmujący się tą sprawą gromadzi dokumenty oraz przesłuchuje pierwszych świadków, zatem jest to pierwszy etap tego postępowania.

ZOBACZ TAKŻE: W Krakowie wystartował jarmark wielkanocny. Sprawdziliśmy tegoroczne ceny!

Sedno Sprawy - Jarosław Kaczyński