Wirtualna rzeczywistość (VR) do tej pory kojarzona była głównie z grami. Nowe światło rzuca na nią Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Grzegorz Lipski na tzw. okulary VR stworzył aplikację związaną ze sztuką. Dzięki niej możemy przenieść się do nieistniejącej ekspozycji. To pierwsza w Polsce wirtualna galeria sztuki, umożliwiającą w pełni interaktywne oglądanie prac Zygmunta Niewiadomskiego. Ma ona prawie 700 metrów kwadratowych i składa się z kilkunastu pomieszczeń. W galerii znajdziemy obrazy, rzeźby i rysunki krakowskiego artysty. W sumie jest ich blisko 150 okazów.
Polecany artykuł:
- Chciałem pokazać prace Niewiadomoskiego, który jest moim sąsiadem. Mało osób ma dostęp do jego prac. Chciałem szeroko pokazać jego dzieła, bo standardowe galerie nie umożliwiają prezentacji niszowych artystów - mówi Lipski. - On sam nie chce wychodzić ze swoimi pracami. Uważa, że o jego sztuce wszyscy powinni sami usłyszeć. Lecz myślę, że trzeba trochę temu pomóc - dodaje.
Aby znaleźć się w wirtualnej galerii, musimy mieć specjalne gogle VR oraz kontrolery do poruszania się i chwytania poszczególnych eksponatów. To pierwsza tak duża praca krakowskiego studenta, ale nie ostatnia.
- Na projekcie spędziłem ostatnie siedem miesięcy i poświęciłem kilkaset godzin. Robiłem to całkowicie sam i to był mój pierwszy projekt wirtualnej rzeczywistości, wszystkiego musiałem się nauczyć - wyznaje Lipski. - Planuję rozwinąć jeszcze projekt, chciałbym np. umieścić wirtualnego przewodnika. Chciałbym się rozwijać w tym temacie, myślę, że wirtualne galerie to przyszłość - dodaje.
Na spacerze po wirtualnej galerii był nasz reporter Kuba Paduch.