Jak walczyć o otyłością? Te czynniki zwiększają ryzyko nadmiernej wagi
Ze statystyk NFZ wynika, że nadwagę, która jest uważana za chorobę cywilizacyjną, ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Otyłość z kolei jest poważniejszą chorobą, którą trzeba leczyć, bowiem powikłania znacznie pogarszają jakość życia i prowadzą do wielu schorzeń. Na zbyt dużą wagę wpływa przede wszystkim zbyt mała aktywność fizyczna, stres, niedostateczna ilość snu, nadmierne spożycie kalorii, zaburzenia endokrynologiczne czy nieregularne jedzenie zbyt kalorycznych posiłków. Jeszcze większym problemem, z którym mamy do czynienia aktualnie, jest otyłość dzieci i młodzieży. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek. Są to prawdziwie alarmujące dane, nic więc dziwnego w tym, że osoby plus size szukają najróżniejszych sposobów, aby pomóc sobie w utracie wagi. Często jednak nie obywa się bez pomocy lekarza i specjalistycznych środków. Zapotrzebowanie na jeden z leków na otyłość jest tak duże, że firma musi reglamentować dostawy.
Tam dostawy leku są ograniczane. Firma chce zwiększyć produkcję
Duńskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Novo Nordisk SA jest producentem leku Wegovy. Ma on taki sam skład jak równie popularny Ozempic, a oba są wydawane wyłącznie na receptę. Firma poinformowała, że w Stanach Zjednoczonych zapotrzebowanie na nowy lek na otyłość - Wegovy jest tak ogromne, że nie nadąża z produkcją. Dostawy są ograniczane, lecz firma stara się zwiększyć moce produkcyjne. Lek odchudzający Wegovy jest na razie sprzedawany w Stanach, a jeśli chodzi o europejski rynek - w Niemczech. W Polsce natomiast, wyłącznie jeśli zdecyduje o tym lekarz, można starać się o Ozempic tej samej firmy. Jak informuje producent, jest on również pomocny w walce z otyłością i cukrzycą typu 2. Na razie rynek farmaceutyczny nie zgłaszał problemów z jego dostępnością, choć firma wydała komunikat, który dotyczy również Polski.
- Firma Novo Nordisk odnotowuje większy niż przewidywano popyt na lek Ozempic, co skutkuje jego ograniczoną dostępnością w aptekach. Dostawy do Polski odbywają się w sposób ciągły, zostały znacznie zwiększone i intensywnie pracujemy nad dalszym ich wzrostem - czytamy w komunikacie na stronie internetowej firmy.