Czym jest PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo.
Zgodnie z Ustawą z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych, co 4 lata przeprowadzany jest autozapis do PPK. Oznacza to, że pracodawca, aby zapisać pracownika do pracowniczego planu kapitałowego, nie musi posiadać jego zgody, a pracownicy w wieku 18–55 lat, którzy nie złożyli deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną zapisani do programu.
28 lutego 2023 roku wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tzw. autozapis do PPK obejmie ok. 8 milionów pracowników.
Do 28 lutego pracodawcy mają obowiązek poinformować osoby zatrudnione, które wcześniej złożyły pisemne deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, że od 1 kwietnia zaczną przekazywać za nich wpłaty, chyba że pracownicy ci ponownie złożą deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK. Taką deklarację o rezygnacji pracownik może złożyć po 1 marca.
- Cykliczny autozapis to szansa dla osób, które chciałyby przystąpić do programu (…). To szansa dla osób, które chciałyby przystąpić do programu, zwłaszcza tych, które chcą wycofać się ze złożonej wcześniej rezygnacji i przekonać się – tak jak przekonało się już 2,55 mln pracowników - że PPK to najlepsza i najbardziej efektywna forma oszczędzania - powiedział prezes zarządu PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.
Należy podkreślić, że PPK to program dobrowolny. Jeśli jednak zdecydujemy się z niego skorzystać, to wówczas jako pracownicy standardowo wpłacimy na rachunek 2 proc. wynagrodzenia. Wpłatę możemy podwyższyć maksymalnie o kolejne 2 proc. pensji.
Niezależnie od procentu wynagrodzenia, które wpłaca pracownik, pracodawca ma obowiązek finansowania wpłat podstawowych do PPK w wysokości minimum 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika. Kwota może wynosić maksymalnie 4 proc. zarobków.
Jak wypisać się z PPK?
Pracownik może zrezygnować z oszczędzania i skorzystać ze zgromadzonych środków w dowolnej chwili. Aby zrezygnować z PPK należy złożyć odpowiednią deklarację u swojego pracodawcy, a ta pozostanie ważna do tzw. ponownego autozapisu (najbliższy rozpocznie się 1 marca 2023 roku).
Jak wypłacić pieniądze z PPK?
Rezygnacja nie wiąże się z wypłatą pieniędzy. Można jednak dokonać tzw. zwrotu, czyli wycofać środki z rachunku PPK. Realizacja tej dyspozycji wiąże się z określonymi pomniejszeniami (jeżeli wypłaty dokonuje się przed 60. rokiem życia). Przed przekazaniem uczestnikowi PPK środków w ramach zwrotu, instytucja finansowa potrąca: 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę, kwotę odpowiadającą środkom z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych oraz 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, pochodzących ze środków zwracanych uczestnikowi.