piec

i

Autor: wikipedia, Piotr Tomaszewski

Pracownicy krakowskiej huty bez dodatków i przywilejów. Zmiany w umowach [AKTUALIZACJA]

2020-06-01 14:41

Pracownicy krakowskiej huty oflagowali budynki i zakładają komitet protestacyjny. Nie zgadzają się na wypowiedzenie zakładowego zbiorowego układu pracy przez spółkę ArcelorMittal Poland.

Układy zbiorowe pracy są to dobrowolne porozumienia zawierane między pracodawcami a pracownikami reprezentowanymi przez organizacje związkowe. Regulują one wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy. ArcelorMittal Poland wypowiedział te umowy pracownikom, co nie oznacza zwolnień, ale pozbawienie dodatków i przywilejów.  Pracownicy wypowiedzenie układu dostali w piątek. Twierdzą, że tracą prze to przywileje i dodatki.

To odwet spółki za to, że nie zgodziliśmy się na kolejne cięcia w pensjach. Pracownicy w bardzo dużej grupie już od pół roku przebywają na postojowym. Zarabia niespełna połowę swojej normalnej pensji. Nie możemy się zgodzić na kolejne tak duże zmiany - mówi Krzysztof Wójcik ze związków zawodowych pracowników krakowskiej huty

W układzie zbiorowym pracy była zapisana między innymi karta hutnika. Karta zależała od czasu pracy w spółce i maksymalny dodatek wynosił 1300 złotych. Mowa też o dodatku zmianowym. Ten dodatek to koło 1000 złotych miesięcznie. Pojawiała się też premia pracownicza. 

Władze spółki ArcelorMittal Poland twierdzą, że spółka od dawna prowadzi rozmowy ze związkami nad nowym układem pracy. Teraz trzeba usiąść do stołu i negocjować, po to żeby ustalić takie zasady pracy, które będą dopasowane do nowego rynku.

Okres wypowiedzenia starego układu wynosi dwanaście miesięcy. W tym czasie postanowienia starego układu dalej będą obowiązywać, nikomu nie zmieni się umowa. Liczymy na to, że w tym czasie uda nam się dogadać i wypracować nowe rozwiązania - mówi Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland

W tym tygodniu związkowcy podejmą decyzję o akcji protestacyjnej. Na pewno nie będzie to tradycyjny protest, bo nie pozwala na to koronawirus. Pracownicy jak na razie oflagowali budynki i zakładają komitet protestacyjny.

Pracownicy od dawna są w trudnej sytuacji. W listopadzie władze spółki podjęły decyzję o wygaszeniu wielkiego pieca w Krakowie. Później, gdy sytuacja na rynku się poprawiła postanowiono uruchomić go ponownie w marcu, ale plany pokrzyżował koronawirus. ArcelorMittal Poland zdecydował o odłożeniu w czasie procesu ponownego uruchomienia części surowcowej huty w Krakowie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Decyzja wynikała z niepewności związanej z rozprzestrzenianiem się w Europie wirusa COVID-19. Jak na razie nie wiadomo jak będzie wyglądała praca krakowskiej huty w przyszłości.

Posłuchaj, jak poradzić sobie z trądzikiem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ptasia kolumna na drodze

Co może ochroniarz w galerii handlowej? Czy znasz swoje prawa?

Pytanie 1 z 11
Czy ochroniarz może nas wylegitymować?