Realizacja projektu betonowego kajaka to nie tylko sprawdzian sportowy, ale przede wszystkim naukowy. Projekt pn. „PKanoe – budowa łodzi z betonu tekstylnego ze spoiwem o obniżonym śladzie węglowym”, w którym biorą udział studenci Wydziału Inżynierii Lądowej i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, polegał na opracowaniu materiału kompozytowego – betonu tekstylnego. To właśnie z niego zbudowana jest łódka.
- Musieliśmy najpierw wyfrezować formę w kształcie tego kajaka. Następnie nakładaliśmy siatkę polimerową no i naszą, przebadaną wcześniej mieszankę betonową. Obliczenia wyporności pozwoliły nam sprawdzić, kiedy kajak będzie unosił się na wodzie. Niebawem wystartujemy w konkursie. Będziemy płynąć za pomocą pagai - to rodzaj wiosła. Nie zakładamy żadnych poprzeczek do siedzenia. Będziemy po prostu klękać na jednym kolanie i balansować ciałem, aby się nie wywrócić - mówią studenci.
Pierwsze wodowanie łódki odbyło się na Zalewie Bagry w Krakowie. Międzynarodowe zawody w Niemczech rozpoczną się 10 czerwca.