Powrót silnego wiatru i burz śnieżnych! Duży front przyniesie kilka fal opadów i nawet 30 cm śniegu!

i

Autor: Pixaby/Michał Rejduch/WXCHARTS Powrót silnego wiatru i burz śnieżnych! Duży front przyniesie kilka fal opadów i nawet 30 cm śniegu!

Powrót silnego wiatru i burz śnieżnych! Spadnie nawet 30 cm śniegu! IMGW wydało alerty

2022-01-19 13:38

Środa zapowiada się w Polsce słonecznie i z temperaturą powyżej 0 stopni Celsjusza. Niestety ta aura nie potrwa długo. Do Polski nadciąga kolejny niebezpieczny front, który znów przyniesie bardzo silne porywy wiatru oraz burze śnieżne. IMGW już wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. - Będzie to sytuacja podobna do tej, która miała miejsce w poniedziałek, ale natężenie zjawisk pogodowych tym razem będzie mniejsze - czytamy.

Powrót silnego wiatru i burz śnieżnych! Spadnie nawet 30 cm śniegu! IMGW wydało alerty

Miniony poniedziałek w pogodzie był istnym szaleństwem. Od północy przez cały kraj przetoczył się intensywny front, który przyniósł wiatr osiągający w porywach ponad 110 km/h, intensywne opady śniegu oraz burze. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

TOTALNY ARMAGEDON nad Polską. Wichury, śnieżyce i burze jednocześnie! [WIDEO]

Tysiące odbiorców nie miało prądu. Zablokowane były drogi, występowały problemy z komunikacją. Straż pożarna wyjeżdżała na interwencje ponad tysiąc razy.

Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny

I choć środa mija nam pod znakiem słonecznej i dość ciepłej jak na styczeń pogody, to niestety nie mamy dobrych wieści. Do Polski zmierza kolejny intensywny front. Już w nocy ze środy na czwartek przyniesie nam zmiany w pogodzie, a mocno odczujemy to w ciągu dnia. Jak podaje portal twojapogoda.pl, trzeba przygotować się na opady - przelotne, a chwilami intensywne połączone z porywami wiatru do 80 km/h. Znów pojawią się burze. Przez Polskę w czwartek ma przetoczyć się kilka fal opadów. Między nimi będą występować rozpogodzenia.

Do Polski wróci także zima. Spadnie od 1 do 5 cm śniegu. W kolejnych dniach będzie go jeszcze więcej - nawet do 10 cm. Mocna warstwa białego puchu pojawi się w górach. Tam możemy spodziewać się nawet powyżej 30 cm śniegu. Spadnie też temperatura. Możemy spodziewać się mrozów, dość dużych w nocy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już alerty dla połowy Polski, ostrzegające przed:

  • oblodzeniem
  • zawiejami/zamieciami śnieżnymi
  • silnym wiatrem

Na północy kraju obowiązują alerty drugiego stopnia. W środkowej oraz południowej Polsce - pierwszego stopnia.

Wichury nad Polską. Połamane drzewa, zerwane dachy. Strażacy odnotowali ponad 600 interwencji