Spółka Kraków 5020 do likwidacji. Projekt uchwały jej rozwiązania jest już gotowy
W najbliższym tygodniu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przekaże radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na likwidację Kraków 5020. Spóła powstała w wyniku uchwały Rady Miasta z 17 listopada 2021 roku, a w jej zakresie było m.in. zarządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, studiem nagrań i montażownią (w tym platformą Play Kraków) oraz siecią informacji miejskiej InfoKraków. Do zadań spółki należało również prowadzenie działalności promocyjnej na rzecz stolicy Małopolski, a także świadczenie usług doradczych.
W projekcie uchwały możemy przeczytać, że spółka Kraków 5020 nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Problematyczny okazał się model promocji miasta, na na co niejednokrotnie zwracali uwagę nie tylko radni, ale także mieszkańcy. Niezadowolenie było tak duże, że w kwietniu 2023 roku rozczarowani krakowianie złożyli obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa, których pokłosiem miało być doprowadzenie do likwidacji spółki. Przedstawione argumenty przekonały prezydenta, który postanowił, że zadania wykonywane przez Kraków 5020 ulegną wygaszeniu lub przekazaniu do innych wydziałów i jednostek. W związku z tym zapadła decyzja o likwidacji spółki.
– Zgodnie z przepisami, aby móc rozwiązać spółkę, konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez Wspólnika uchwały o jej rozwiązaniu, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków 5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem powzięcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Jeśli Rada Miasta Krakowa przyjmie przygotowany projekt uchwały, nastąpi to, według planu, z początkiem 2025 roku – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Krakowa.
Likwidacja spółki Kraków 5020, jak zakłada prezydent Aleksander Miszalski, ma przyczynić się w perspektywie długofalowej do obniżeni wydatków miasta. Jednak sam proces może odbić się na budżecie, ponieważ niewykluczone, że wygeneruje koszty związane z prowadzonymi czynnościami likwidacyjnymi.