Przejazd austostradą A4 Kraków-Katowice będzie darmowy

i

Autor: Damian Klamka/East News Przejazd austostradą A4 Kraków-Katowice będzie darmowy

wiadomości

Przejazd autostradą A4 Kraków-Katowice będzie darmowy. Ministerstwo Infrastruktury nie przedłuży umowy ze Stalexport

2024-05-20 15:20

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia umowy z obecnym zarządcą autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Oznacza to duże zmiany dla kierowców. Odcinkiem A4 Kraków-Katowice pojedziemy więc za darmo. Znamy już datę.

Przejazd autostradą A4 Kraków-Katowice będzie darmowy. Ministerstwo Infrastruktury nie przedłuży umowy ze Stalexport

W 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna na budowę i eksploatację autostrady A4 na odcinku Katowice – Kraków, zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a spółką Stalexport Autostrada Małopolska SA. Nie ma planów kontynuacji zarządzania i eksploatacji autostrady A4 przez podmiot prywatny - przekazała Szumańska.

Dodała, że po zakończeniu umowy koncesyjnej zarząd nad A4 zostanie przekazany Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, jako właściwemu organowi reprezentującemu administrację rządową.

Z chwilą przejęcia przez GDDKiA odcinek autostrady A4 Katowice – Kraków zostanie objęty całościową polityką poboru opłat na sieci dróg zarządzanych przez państwo. Zagwarantuje to jednakowe zasady dla kierowców korzystających z zarządzanych przez państwo autostrad, a kierujący samochodami osobowymi i motocyklami nie będą musieli płacić za przejazd A4 Katowice – Kraków - podkreśliła.

Wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Dodatkowo od 1 lipca 2023 r. darmowe są wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA – opłaty zostały zniesione na odcinkach A2 Konin - Stryków, A4 Wrocław - Sośnica.

Obecnie sieć krajowych dróg płatnych w Polsce zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad liczy prawie 3700 km i od roku 2017 nie była powiększana. Za przejazd odcinkami płatnymi opłaty muszą uiszczać wszystkie pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, a więc m.in. ciężarówki czy autobusy.

Najwyżej położoną drogę w Polsce znajdziemy w Małopolsce. Jak tam dojechać?

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Był tłum i prawdziwy ogień!