Spis treści
- Gdzie rosną smardze jadalne? Czy smardze są pod ochroną?
- Ile kosztuje 1 kg smardzów?
- "Polskie trufle" w kuchni. Jak przyrządzić smardze?
- "Polskie trufle" w polskich lasach. Jak rozpoznać smardze jadalne?
- Wiosenne grzybobranie. Jakie grzyby zbierać wiosną? [ZDJĘCIA, OPISY]
Gdzie rosną smardze jadalne? Czy smardze są pod ochroną?
Zrywanie smardzów odbija się niekorzystanie na całym leśnym ekosystemie, a także negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Dlatego właśnie te grzyby są pod ochroną. Na szczęście jednak smardze bardzo często można spotkać na działkach albo w przydomowych ogródkach, a tam nie obowiązuje zakaz ich zrywania. Pod jakimi drzewami chętnie rosną smardze? Można je znaleźć pod topolą białą, w lasach łęgowych, w dolinach rzek lub w pobliżu drzew iglastych. Smardze nazywane są polskimi truflami. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o ich niezwykle łagodny, delikatny, lekko orzechowy smak, który może być porównywalny z tak ekskluzywnym gatunkiem grzybów, jak właśnie trufle.
Ile kosztuje 1 kg smardzów?
Cena smardzów różni się w zależności od tego, czy chodzi o świeże czy suszone. Kilogram świeżych smardzów kosztuje od ok. 200 do aż 450 zł. Za kilogram suszonych trzeba zapłacić aż... 2 000 zł.
"Polskie trufle" w kuchni. Jak przyrządzić smardze?
Jak przyrządzić smardze? Najpopularniejszym przepisem są smardze w śmietanie z makaronem i szalotką lub też w wersji całkowicie minimalistycznej - usmażone na maśle lub dodane do jajecznicy. Popularne jest też risotto ze smardzami na maśle i białym winie.
"Polskie trufle" w polskich lasach. Jak rozpoznać smardze jadalne?
Kapelusz smardza nie odrywa się od trzonu i jest zrośnięty z nogą. Ponadto jest pomarszczony i ma miodowy lub karmelowy kolor. Ścinając smardze nożykiem trzeba bardzo uważać, gdyż są to grzyby niezwykle delikatne. Szukając smardzów bezwzględnie trzeba jednak uważać - łatwo pomylić je z piestrzenicą kasztanowatą. Owocniki tego grzyba pojawiają się od marca do maja, szczególnie w lasach sosnowych i są trujące nawet po obróbce termicznej. Nie powinno się ich nawet dotykać, gdyż substancję toksyczną - gyromitrynę - która powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, głównie wątroby i nerek. Piestrzenica kasztanowata ma ciemniejszy kapelusz niż smardze. Pamiętajmy, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do gatunku grzybów, lepiej dla bezpieczeństwa ich nie zrywać.