Smog dusi Kraków i okolice

i

Autor: pexels

Smog znów przykrył Kraków. Ogłoszono II stopień zanieczyszczenia powietrza

2021-12-23 15:10

Po kilku lżejszych dla naszych płuc dniach, znów może być nam ciężko oddychać. Czwartek rozpoczął się pod znakiem znacznego smogu w Krakowie. Normy w mieście przekroczone są o kilkaset procent. I jak zwykle to bywa, nie lepiej jest w miejscowościach otaczających stolicę Małopolski.

Smog w Krakowie: 23.12.2021

Powietrze w Krakowie w czwartek, 23 grudnia nie napawa optymizmem. Dziś lepiej nie oddychać na zewnątrz pełną piersią. Normy zanieczyszczenia powietrza w mieście są mocno przekroczone. Najgorzej jest m.in. w okolicach Parku Lotników Polskich. Tam stężenie dochodzi do 500 proc. Kiepsko wygląda też sytuacja na Alejach Trzech Wieszczów oraz na Podgórzu.

Kraków znów znalazł się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Na ten moment jest na trzecim miejscu za Delhi (Indie) oraz Lahaur (Pakistan.

Smog w Krakowie dziś: 23.12.2021

i

Autor: screen airly Smog w Krakowie dziś: 23.12.2021
Kraków: Żywa szopka po raz drugi w krakowskim ogrodzie zoologicznym

Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza – informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10 - czytamy na stronie miasta.

Smog w Krakowie. Jak się chronić?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?