Krakowski naukowiec Mateusz Hołda dokonał przełomowego odkrycia
Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM to lekarz, anatom, kardiomorfolog i najmłodszy w naszym kraju profesor nauk medycznych. Wraz ze swoim zespołem - Heart Embryology and Anatomy Research Team - dowiódł, że jedna z przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu ma być związana bezpośrednio z budową serca. Zespół od 2013 roku zajmuje się, jak opisano, zrozumieniem "architektury ludzkiego serca" na wszystkich poziomach, od anatomii ogólnej po poziom molekularny, zarówno w stanie normalnym, jak i chorobowym. Zespół pod kierownictwem prof. Mateusza Hołdy opracował także „wirtualną, interaktywną wizualizację trójwymiarowej architektury ludzkiego serca” oraz szczegółowo opisał przegrodę międzyprzedsionkową, w tym jeden z jej ważniejszych elementów, czyli zachyłek czy też inaczej "kieszonkę". Przełom w badaniach krakowskich naukowców stanowi udowodnienie, że po prawej stronie przegrody owa kieszonka występuje tylko w 10% przypadków. Po lewej stronie natomiast w 50% przypadków.
- Jednoznacznie wskazaliśmy, że występowanie tej kieszonki w sercu może powodować udar niedokrwienny mózgu – powiedział prof. Hołda w rozmowie z tvn24.pl.
Na dorobek naukowy prof. Hołdy składa się niemal 100 publikacji. W czerwcu tego roku magazyn "Puls Medycyny" przyznał prof. Hołdzie w dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu „Supertalenty w Medycynie” pierwsze miejsce za dokonania w swojej dziedzinie jako "lider młodego pokolenia medyków".