Święto Rękawki w Krakowie

i

Autor: ESKA.pl

Wiadomości

Święto Rękawki 2024 w Krakowie. Kiedy się odbędzie? Co będzie się działo?

2024-03-19 15:36

Tradycyjne Święto Rękawki 2024 zbliża się wielkimi krokami. Podobnie jak w ubiegłym roku, mieszkańcy Krakowa znów będą mogli zobaczyć tradycyjne, słowiańskie obrzędy. Tegorocznym motywem przewodnim Rękawki w Krakowie będzie wojna. Do stolicy Małopolski przybędą rycerze, którzy na kopcu Krakusa przygotują się do stoczenia bitwy.

Święto Rękawki 2024 w Krakowie. Kiedy się odbędzie?

Święto Rękawki to tradycyjne wydarzenie, które odbywa się w Krakowie każdego roku w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Zwyczaj ten wywodzi się z przedchrześcijańskich obrzędów ku czci zmarłych, sięgających wczesnego średniowiecza. W 2001 roku z inicjatywy Centrum Kultury Podgórza i drużyny Wojów Wiślańskich Krak Święto Rękawki wróciło do swoich korzeni, zmieniając się z jarmarcznej atrakcji w prawdziwy wehikuł czasu. Święto Rękawki 2024 w Krakowie odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia na kopcu Krakusa. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00.

Kraków. Święto Rękawki 2024. Co będzie się działo na kopcu Krakusa?

W ubiegłym roku motywem przewodnim Rękawki w Krakowie było przybycie Słowian do kraju nad Wisłą. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznych zwyczajów dawnych mieszkańców grodu Kraka. Jak informują organizatorzy, w tym roku tematem tym będzie wojna, w związku z czym, poza coroczną bitwą na kopcu Krakusa podczas Rękawki 2024 będzie można śledzić wojenne przygotowania.

Po corocznej wróżbie, ze świątyni/kąciny zostaną rozesłane do poszczególnych obozów wici (pęki łoziny) nawołujące do przygotowań i stawienia się na wojnę.  Będzie można także zobaczyć rzemieślników, szykujących uzbrojenie dla wojów, jak i zawarcie sojuszu pomiędzy wysłannikami słowiańskiego księcia a koczownikami. Wiślański władca będzie chciał pozyskać wsparcie, konnych wojowników z południa w celu zapewnienia sobie przewagi wojennej, w wyprawie na północ – informują organizatorzy.

Przed bitwą odbędzie się także turniej Kraka, oparty na rycerskich pojedynkach. Zgromadzeni będą mogli zobaczyć m.in. pojedynki na włócznie, topory dwuręczne czy miecze.

W międzyczasie, podczas Święta Rękawki 2024 w Krakowie zobaczymy również scenę, w której zbuntowane niewiasty, nie mogące patrzeć na niezdecydowanie swoich mężów same biorą sprawy w swoje ręce, formując zbrojny oddział.

W oczekiwaniu na Rękawkę w Krakowie, możecie zobaczyć zeszłoroczną edycję wydarzenia w naszej galerii.

Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie