WIADOMOŚCI Z REGIONU

Zima ponownie zaatakowała w Tatrach. W górach zamiast zwiastunów wiosny jest mnóstwo śniegu [GALERIA]

2024-03-06 15:40

Dobra wiadomość dla fanów szaleństwa na śniegu. W Tatry wróciła zima. Na Kasprowym Wierchu we wtorek, 5 marca zaczął padać śnieg, a temperatura spadała do minus 1 st. C. Na najbliższy tydzień w Tatrach zapowiadane są temperatury do 14 st. mrozu. Już teraz na kamerach TOPR-u możemy zaobserwować dużo białego puchu w górach. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Tatry. Miała być wiosna, jest nawrót zimy i śnieg

Duże zmiany w pogodzie na nadchodzące dni. Obecnie w Tatrach zamiast odwilży i wiosny mamy poważny nawrót zimy. Śnieg pada od wtorku, 5 marca, a warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Nad ranem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry i grząski. Intensywne opady śniegu w Tatrach zapowiadane są także na środę, 6 marca, zaś kolejne dni mają być słoneczne i mroźne, co oznacza, że część śniegu może nieco stopnieć, ale utrzyma się on przez kolejne dni.

— Utrudnienie stanowi niski pułap chmur i mgła, które w połączeniu z opadami śniegu znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń — ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN).

W PRL kochały się w nim nasze mamy i babcie! Jak dobrze pamiętasz kultowego "Janosika"?

Pytanie 1 z 12
Gdzie po raz pierwszy spotkali się Janosik, Kwicoł i Pyzdra ?

TOPR i Tatrzański Park Narodowy apelują do turystów

Ratownicy górscy oraz przedstawiciele TPN nieustannie apelują do turystów, których chcą o tej porze roku wyjść na szlak. Planując wyjście w wyższe partie Tatr, konieczne jest posiadanie odpowiedniego, zimowego sprzętu turystycznego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę. Niezbędna jest także odpowiednia wiedza, jak się nimi posługiwać. Na szlakach w partiach reglowych występuje błoto, a w miejscach zacienionych, znajdują się płaty zmrożonego śniegu. Należy uważać na poślizgnięcia się i upadki.

Czekaliśmy na wiosnę, a tymczasem w Tatry wróciła zima. Kamery TOPR-u pokazują pełno śniegu w górach:

Wypadek w Kąśnej Górnej