WIADOMOŚCI Z REGIONU

Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak. Turyści nie wejdą tam w tygodniu. W planach kolejne remonty

2024-06-25 12:41

Tatrzański Park Narodowy od wtorku zamknie popularny szlak. Turyści nie wejdą na razie na Nosal – szczyt na granicy Tatr i miasta Zakopane. Zamkniecie podyktowane jest koniecznością remontu nawierzchni szlaku. To nie jedyny szlak, który chce naprawić park. O szczegóły pytamy Tomasza Zająca z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zakopane. Tatrzański Park Narodowy zamyka szlak na Nosal

Wakacje 2024 wreszcie się rozpoczęły. Ci, którzy odpoczywają teraz od nauki i pracy trafili na idealną pogodę — chociaż miejscami bywa burzowo, w całym kraju panują upały, a słupki temperatur sięgają nawet 30 st. C. To idealny moment, aby wybrać się na wycieczkę w Tatry. Na Podhalu szczyt sezonu nadejdzie dopiero w połowie lipca, chociaż już teraz chętnych na wycieczkę po górskich szlakach nie brakuje. Niestety, Tatrzański Park Narodowy ma złą wiadomość dla turystów. Od wtorku, 25 czerwca zamyka się tymczasowo jeden z najpopularniejszych szlaków na Nosal. Dla odwiedzających będzie otwarty tylko w weekend, w dni powszednie będzie remontowany.

— To jest szczyt nieopodal Zakopanego, nad Kuźnicami, więc jest to dobry cel, żeby pierwszego dnia sobie pójść, zobaczyć piękną panoramę Tatr Wysokich i Zachodnich. Niestety w najbliższych dniach szlak w tygodniu będzie zamknięty, zarówno to wejście od tamy i Nosalowej Przełęczy. Będzie remont tego szlaku, dlatego prosimy turystów o uszanowanie i niewchodzenie na ten szlak — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskie Parku Narodowego. — Chcemy odtworzyć istniejący szlak, poprawić go, zwłaszcza w miejscach najbardziej newralgicznych. Poprawimy brukowanie i stopnie. Musieliśmy na ten czas zamknąć ten szlak, ponieważ to oblegany szlak, a obecność turystów mogłoby wpłynąć na wydłużenie prac — dodał Łukasz Pęksa, kierownik działu administracji TPN.

W PRL kochały się w nim nasze mamy i babcie! Jak dobrze pamiętasz kultowego "Janosika"?

Pytanie 1 z 12
Gdzie po raz pierwszy spotkali się Janosik, Kwicoł i Pyzdra ?

Tatry. Remonty górskich szlaków na wakacje 2024. Które ścieżki będą zamknięte?

Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ukrywają, że wciąż starają się o dotacje m.in. z Unii Europejskiej na remont szlaków, które potrzebują szybkiej naprawy. Eksperci podkreślają, że miejsca szybko ulegają korozji, a polskie Tatry cieszą się ogromną popularnością przez okrągły rok, przez co szybciej ulegają eksploatacji. Miejsc, które wymagają prac naprawczych jest wiele, na razie jednak nie wiadomo, kiedy zacznie się ich faktyczny remont.

— Tych szlaków jest długa lista, ale z tych bardziej znanych i uczęszczanych to podejście na Wrota Chałubińskiego, jeden ze szlaków podejściowych do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, szlaki z Polany Małołąckiej, przez Grzybowiec na tzw. Herbacianą Przełęcz, na Iwaniacką Przełęcz w Dolinie Kościeliskiej i szlaki w rejonie Jaskini Raptawickiej i Jaskini Mylnej — wymieniają eksperci z TPN.

Tłumy turystów w Tatrach od początku wakacji. Nie tylko Polacy szturmują Morskie Oko:

Grzegorz Zarzycki o tym dlaczego krakowski sędzia nie powinien być uniewinniony
Listen on Spreaker.