Góry i niedźwiedź

i

Autor: pixabay, pexels.com / Screenshot Facebook Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział Bielsko Biała

WYDARZENIA

Tatry. Turyści wyszli cało ze spotkania z niedźwiedziem. Ich zachowanie wzorem dla innych [WIDEO]

2024-06-25 13:24

Jak co roku, wraz z początkiem wakacji Polacy tłumnie ruszyli w góry, a więcej turystów na szlakach, oznacza więcej interakcji człowieka z dzikimi zwierzętami. Ostatnio media społecznościowe obiegło nagranie pary letników, która w trakcie spaceru spotkała niedźwiedzicę wraz z młodymi. Sytuacja była groźna, ale turyści zachowali się bezbłędnie i otrzymali w sieci masę pochwał.

Spotkanie z niedźwiedziem w Tatrach. Turyści zachowali się bezbłędnie

Wakacje to okres, w którym rośnie liczba doniesień o spotkaniach ludzi z dzikimi zwierzętami w polskich górach. W ostatnich dniach taką wątpliwą przyjemność mieli turyści w Dolinie Chochołowskiej. Na nagraniu opublikowanym na Facebooku Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - Oddział w Bielsku-Białej widzimy, jak niedźwiedzica wraz z trójką młodych wychodzi z lasu i przechodzi przez drogę. Na szlaku znajdowała się wówczas para letników, która - chociaż zauważyła zagrożenie - zachowała zimną krew i powoli oddalała się od zwierzęcia. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie pochwaliło takie zachowanie turystów:

Takie niecodzienne mieliśmy dzisiaj spotkanie. Nikt nie podchodził do niedźwiedzicy z młodymi, a one wkrótce odeszły w swoją stronę. Brawa dla turystów za odpowiedzialne zachowanie!

Miłych słów nie szczędzili turystom także komentujący filmik internauci, którzy pisali m.in. "To ich dom. Piękne zachowanie turystów. Szacun", "Brawo dla turystów za odwagę i spokój" czy "Bije brawo i kłaniam się nisko państwu które poszło dalej i z bardzo daleka ewentualnie obserwowało co jakiś czas obecne zdarzenie"

Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Nie panikuj!

Niedźwiedzie to stali mieszkańcy polskich lasów i spotkania z nimi nie należą do tak rzadkich, jak mogłoby się wydawać. Dlatego ważne, żeby pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że ta niepożądana sytuacja nie będzie miała dla nas przykrych konsekwencji. Jak czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego:

Niedźwiedź to dzikie zwierzę, które może zachować się w sposób dla Was nieprzewidywalny. W razie spotkania – nie ulegajcie panice, zachowajcie jak największy dystans i wycofajcie się. W żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia.

Tatrzański Park Narodowy zwraca też uwagę, że chcąc uniknąć spotkania z niedźwiedziem, nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych, wędrować nocą oraz podążać za świeżym odchodami czy tropami.

Kraków: Łoś z Puszczy Niepołomickiej wpadł do szkoły

Tłumy turystów w Tatrach od początku wakacji. Nie tylko Polacy szturmują Morskie Oko

QUIZ. Małopolskie pasma górskie. Rozpoznasz ich najwyższe szczyty?

Pytanie 1 z 10
1. Najwyższym szczyt Tatr (polskich i słowackich) to:
Gerlach
Listen on Spreaker.