Projekt "The Presja" to oddolna inicjatywa Fundacji "Z wyboru". Jego inicjatorzy zauważyli wśród swoich znajomych i młodych mieszkańców Krakowa w ogóle, problem radzenia sobie z pędem, jaki narzuca rzeczywistość. Stąd pomysł między innymi na warsztaty, które wyposażą uczestników w narzędzia do radzenia sobie z presją, stresem. Podczas spotkań pojawią się odpowiedzi na prozaiczne pytania: po co nam smutek i do czego służy strach.
"Nasza fundacja jest miejscem, wokół którego gromadzimy ekspertów: psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, którzy pomagają nam w misji zwalczania depresji poprzez skuteczną psychoedukację" - mówi Wojtek Wychowaniec, koordynator projektu "The Presja".
- Pomiędzy dobrym nastrojem a depresją jest całe spektrum stanów, przypadków i emocji. Uczymy, jak radzić sobie z długotrwałym stresem, emocjami i zaburzeniami nastroju, jak rozwijać swoją odporność na presję i nie poddawać się wygórowanym oczekiwaniom społecznym. Chcemy także, żeby po naszych warsztatach uczestnicy byli bardziej empatyczni, żeby zauważali, że ktoś może potrzebować wsparcia i żeby nigdy więcej nie powiedzieli "Weź się w garść" - dodaje Wojtek Wychowaniec z Fundacji "Z wyboru", koordynator projektu "The Presja".
Założeniem fundacji jest to, by program warsztatów był jak najbardziej powtarzalny i możliwy do przeprowadzenia po krótkim przeszkoleniu przez każdego. Fundacja chce stworzyć sieć trenerów, którzy będą mogli prowadzić takie warsztaty w całej Polsce. Oprócz edukacji, projekt The Presja zakłada także finansowanie terapii psychologicznej dla osób, których na taką pomoc nie stać, a które potrzebują szybkiego wsparcia.
- W Krakowie na terapię na NFZ czeka się minimum kilkanaście miesięcy. Prywatna terapią to ogromny koszt. Chcemy stworzyć fundusz, który będzie opierał się na wpłatach darczyńców i dzięki któremu będziemy mogli opłacić terapię tym osobom, które nie mogą czekać tak długiego czasu - dodaje Wojtek Wychowaniec.
Inicjatorzy projektu stworzyli także akcję internetową. Zachęcają każdego, by zrobił sobie zdjęcie z napisem #ABCDEpresji i wrzucił je do swoich mediów społecznościowych dodając krótką informację o depresji. Możemy przeczytać w niej, że:
- Depresja istnieje i jest chorobą – nie jest mitem, wymysłem, czy lenistwem!
- Depresja nie jest chorobą ludzi słabych – może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.
- Depresja zaniedbana i nieleczona może prowadzić do śmierci.
- Według WHO na depresję cierpi 1,5 mln Polaków!
- Odróżnienie choroby zwanej depresją od „gorszego czasu” , czy „chandry” jest społecznie konieczne!
- Osoby chore na kliniczną depresję z reguły nie mogą „wziąć się w garść” – a taki komunikat często słyszą od bliskich. To błąd!
- 80% Polaków według badania dla Ministerstwa Zdrowia, ocenia swoją wiedzę na temat depresji, jako niewystarczającą!
- Depresja jest chorobą uleczalną – leczy się ją za pomocą farmakologii i psychoterapii. Diagnozować depresję powinien wyłącznie psychiatra.
- Istnieją narzędzia pozwalające zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję. To między innymi styl życia, myśli, relacje, dieta i wiele innych -> nie chodzi o seks, lampkę wina bądź inne porady z „telewizji śniadaniowych”.
- O depresji trzeba mówić! Ponad 75% Polaków uważa, że depresja jest chorobą wstydliwą. My uważamy, że wstydem jest tylko ignorancja i niewiedza.
Informacje o tym, jak wesprzeć działania fundacji znajdziecie TUTAJ.