Trzebinia. Zakaz wstępu na cmentarz parafialny przy ul. Jana Pawła II
Wiadomość o ograniczeniu wejścia na cmentarz pojawiała się na stronie internetowej parafii. W niedzielę, 19 lutego księża informowali o tym parafian podczas nabożeństw.
- W nawiązaniu do pisma Burmistrza Miasta Trzebinia dotyczącego ograniczenia dostępu do cmentarza parafialnego położonego przy ul. Jana Pawła II, Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Trzebini, oświadcza, że wprowadza się ograniczenie korzystania z ww. cmentarza w związku z zagrożeniem występowania zapadlisk w jego południowej części - można przeczytać w oświadczeniu.
Trzebinia. Do kiedy będzie obowiązywał zakaz wstępu na cmentarz, na którym wystąpiło zapadlisko?
Dostęp do cmentarza będą miały osoby, które prowadzą na nim niezbędne prace konserwacyjne oraz zabezpieczające. Możliwość pochówku na cmentarzu parafialnym będzie uzależniona od położenia grobu. Ograniczenie ma obowiązywać do czasu zakończenia prac związanych z uzdatnianiem terenu nekropolii, zleconych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu oraz uzyskania pozytywnych opinii dotyczących bezpieczeństwa.
Zapadliska w Trzebini. Badania Spółki Restrukturyzacji Kopalń
W ostatnią środę, 15 lutego, przedstawiciele SRK oraz naukowcy z AGH przedstawili wyniki badań gruntów prowadzonych od jesieni w tej pogórniczej gminie. Łącznie wytypowali 11 punktów terenowych zagrożonych występowaniem deformacji nieciągłych. Wśród najbardziej zagrożonych i wymagających najszybszej interwencji obszarów są:
- cmentarz parafialny,
- ogródki działkowe,
- stadion,
- ul. Górnicza.
Prace uzdatniające są już prowadzone w pobliżu garaży i terenów leśnych na osiedlu Gaj. Potrwają ok. 20 tygodni.
Według informacji przekazanych w poniedziałek, 20 lutego przez rzeczniczkę Urzędu Miasta w Trzebini Annę Jarguz, w tym tygodniu powinny ruszyć prace przy dwóch posesjach (nr 3 i 5) przy ul. Górniczej.
O tym, jak na co dzień żyje się na terenach potencjalnie zagrożonych występowaniem zapadlisk przeczytacie tutaj: