Tymbark

i

Autor: Gmina Tymbark, Facebook

Ciekawostki

Małopolska wieś była kiedyś niemieckim Tannenbergiem. Dziś słynie z produkcji soków

2025-02-10 15:31

Tymbark to niewielka wieś leżąca w Małopolsce. Miejscowość w całym kraju znana jest ze słynnej marki produkującej soki, jednak jej historia jest o wiele bardziej skomplikowana. Niewiele osób wie, że lokowano ją dla kolonistów niemieckich jako miasto Tannenberg. Pierwotna nazwa wsi przetłumaczona na język polski to „jodłowa góra”. Z czasem Tymbark, podobnie jak i jego mieszkańcy, uległ polonizacji. Poznajcie historię kultowej małopolskiej wsi w przygotowanym materiale.

Tymbark. Słynna małopolska wieś była kiedyś niemieckim Tannenbergiem

Województwo małopolskie to region owiany wieloma tajemnicami, mogący pochwalić się bogatą i różnorodną historią. Odnosi się to również do miast i wsi lokowanych na terenie dzisiejszej Małopolski, której określenie jako regionu geograficznego i jednostki administracyjnej ewoluował z biegiem dziejów. Ze szczegółami możecie zapoznać się w osobnym materiale dotyczącym historii Małopolski i województwa małopolskiego. Jednym z ciekawszych miejsc w regionie jest wieś Tymbark, która może pochwalić się długą historią. Małopolski Tymbark, który dziś słynie z produkcji soków leży w powiecie limanowskim. Jako miasto Tymbark powstał za czasów Kazimierza III Wielkiego, lokowane na prawie magdeburskim w 1353 roku - podaje Anna Berdecka w publikacji „Nowe lokacje miast królewskich w Małopolsce w latach 1333-1370”. Skąd pochodzi nazwa wsi Tymbark?

Po wspomnianej lokacji w 1353 roku, jak podaje serwis Beskidwyspowy.prv.pl, opierając się na materiałach Muzeum Etnograficznego Powiatu Limanowskiego, do Jodłowej Góry zaczęła ściągać ludność niemiecka. Jej pierwszym wójtem był Kunad, którego również najprawdopodobniej cechowało pochodzenie niemieckie, w związku z czym miasto zyskało nazwę Tannenberg. Jak podaje serwis, tak przebiegał proces polonizacji nazwy dzisiejszej wsi Tymbark: Tannenberg: Tannenberg - Tannynberg - Tanemberg - Tanberg - Thannenberg - Tamberg - Timberg - Thimbarg - Thimbark - Timbark - Tymbark.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Co ciekawe, Tymbark przez długi czas swojej historii był miastem. Prawami tymi mógł chwalić się przez 581 lat, po czym utracił je w 1934 roku.

W roku 1870 Tymbark liczył 657 mieszkańców. Mieszczanie tymbarscy po uwłaszczeniu otrzymali uposażenie: 349 morgów ziemi ornej, 59 morgów łąk i ogrodów, 90 morgów pastwisk i 230 morgów lasu. Dwór miał na terenie miasta 25 morgów ziemi ornej, 4 morgi ogrodów i łąk, oraz 20 morgów pastwisk – podaje sołectwo Tymbark.

Z czasem miasto ulegało polonizacji, tracąc charakter znany sprzed wieków. W 1936 roku w Łososinie Górnej z inicjatywy nauczyciela Górskiej Szkoły Rolniczej inż. Józefa Marka założono Podhalańską Spółdzielnię Owocarsko-Warzywną, którą w 1950 roku upaństwowiono, a w 1995 roku przekształcono w spółkę skarbu państwa. W 1967 roku w Tymbarku, jak podaje Gazeta Wyborcza, opracowano pierwszą w Polsce recepturę soku z czarnej porzeczki. Od 1999 roku przedsiębiorstwo należy do grupy Maspex jako Podhalańskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego „Tymbark”.  

 

Wyjątkowa małopolska wieś na Szlaku Orlich Gniazd. Zachwycają się nią nawet za granicą

Explainery SHORT 1