UEK

i

Autor: Zygmunt Put /CC BY-SA 4.0/wikipedia Zdalne nauczanie może być konieczne. Sytuacja krakowskiego Uniwersytetu Ekononicznego nie pozostawia złudzeń

Nauka zdalna na krakowskiej uczelni? "Płaciliśmy za prąd 2 miliony, w przyszłym roku zapłacimy 20"

2022-10-03 14:36

Prof. Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie poinformował, że jeśli uczelnia nie otrzyma wsparcia finansowego ze strony rządu, to przejście na nauczanie zdalne może być nieuchronne. „Płaciliśmy za prąd dwa miliony, w przyszłym roku zapłacimy dwadzieścia” – mówi nam rzecznik krakowskiej uczelni.

Kryzys energetyczny daje się we znaki osobom prywatnym, samorządom, a także instytucjom. Z powodu drastycznych podwyżek cen prądu i gazu, a także inflacji krakowskie uczelnie wprowadzają w życie plany oszczędnościowe. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie już wdrożył plan doraźnych działań ograniczających zużycie gazu, energii cieplnej i elektrycznej. Przez nagły wzrost kosztów, 23 września władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podjęły decyzję o zamknięciu do odwołania basenu. Dzięki temu Uniwersytet Ekonomiczny ma zaoszczędzić nawet milion złotych rocznie.

To jednak niewystarczające panaceum na koszty utrzymania i funkcjonowania uczelni. Dowiedzieliśmy się, że obecnie uczelnia płaci cenę 1750zł za MW godz, co oznacza 400% podwyżkę w stosunku do roku 2020. Uczelnia jest w trakcie przetargu na kolejny rok i nie zna obecnie wysokości obciążeń na przyszłość. Warto jednak zaznaczyć, że w najczarniejszych scenariuszach podwyżka może dobić do nawet 1000%. Profesor Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie poinformował, że jeżeli uczelnia nie otrzyma wsparcia finansowego ze strony rządu, to przejście na nauczanie zdalne może być konieczne.

– Nauczanie zdalne będzie konieczne, jeżeli nie nastąpi żaden ruch ze strony ministerstwa. Po prostu sami nie damy sobie z tym rady. Płaciliśmy za prąd dwa miliony, w przyszłym roku zapłacimy dwadzieścia – powiedział nam rzecznik krakowskiej uczelni, Paweł Kozakiewicz.

Co dokładnie objął plan doraźnych działań ograniczających zużycie gazu, energii cieplnej i elektrycznej? W ramach działań oszczędnościowych w roku akademickim 2022/2023 na UEK zaplanowano:

  • wyłączenie z użytkowania basenu pływackiego na okres min. 1 semestru – oszczędność min. 1-1,5 mln zł (w zależności od cen energii elektrycznej);
  • wyłączenie części oświetlenia na kampusie w godzinach 22.00-6.00;
  • wyłączenia źródeł światłą we wszystkich budynkach w godzinach 22.00-6.00;
  • wyłączenia klimatyzacji we wszystkich budynkach za wyjątkiem infrastruktury krytycznej;
  • obniżenie temperatury ogrzewania do 19 stopni;
  • eliminację dodatkowego dogrzewania poprzez urządzenia przenośne;
  • stopniową wymianę wszystkich punktów świetlnych na żarówki ledowe.
Czy VIKI GABOR zna stare hity DODY, AVRIL i BRITNEY?

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania