Wszystko jasne. Wiemy, kto wyremontuje most Grunwaldzki w Krakowie

2025-04-09 18:01

We wtorek, 8 kwietnia Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na remont mostu Grunwaldzkiego. Prace te przeprowadzi konsorcjum firm ZUE S. A. (lider) oraz INTOP Tarnobrzeg (partner). Koszt prac ma wynieść niespełna 15,5 mln złotych.

Most Grunwaldzki w Krakowie

i

Autor: Zygmunt Put, Wikimedia Commons/ Creative Commons

Kraków. Wybrano wykonawcę remontu mostu Grunwaldzkiego

Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał wykonawcę prac remontowych na moście Grunwaldzkim. W przetargu brało udział łącznie pięć firm, a jako najkorzystniejszą ofertę wskazano na tę złożona przez konsorcjum firm ZUE S.A. i INTOP Tarnobrzeg na kwotę niespełna 15,5 mln złotych. Była to najtańsza z ofert, które wynosiły od 15,5 do 17,4 mln złotych. W SWZ miasto zakładało przywrócenie ruchu tramwajowego na moście w terminie do 26 tygodni od dnia rozpoczęcia robót budowlanych. Wykonawca zadeklarował skrócenie terminu o dwa tygodnie. W przypadku ruchu kołowego okres ten wynosił 35 tygodni. Konsorcjum obiecało skrócić ten czas o cztery tygodnie.

Kiedy zacznie się remont mostu Grunwaldzkiego w Krakowie? Zgodnie z ostatnim komunikatem magistratu pierwszy etap prac ma ruszyć w sobotę, 10 maja. Przez osiem miesięcy z przeprawy nie będą mogły korzystać samochody, a przez sześć tramwaje (czas ten ma zostać odpowiednio skrócony zgodnie z deklaracjami wykonawcy).

Pierwszy etap prac remontowych na moście Grunwaldzkim będzie wiązał się z tym, czego najbardziej obawiali się mieszkańcy – dużymi utrudnieniami. Szczegółowo planowane działania miasta w tej sprawie opisaliśmy w osobnym materiale. W skrócie – będą tymczasowe przystanki, przekierowania linii tramwajowych, komunikacja zastępcza czy objazdy.

Kraków Radio ESKA Google News

Remont mostu Grunwaldzkiego w Krakowie ma potrwać dziesięć miesięcy. Przypomnijmy, że prace te są konieczne z uwagi na stan techniczny konstrukcji. Ta wymaga pilnego remontu, aby można było z niej korzystać bezpiecznie do 2038 roku, co wykazała ekspertyza przeprowadzana przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej.

Remont mostu Grunwaldzkiego nie jest jednak rozwiązaniem docelowym, a jedynie wydłużeniem żywotności konstrukcji. Finalnie zostanie ona zastąpiona zupełnie nowym obiektem. Stary most ma zostać rozebrany do 2038 roku, po czym miasto przystąpi do budowy nowej przeprawy.

Pobili mężczyznę w barze w Krakowie. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach sprawców

Zdewastował schody smoleńskie i nie chce z nich zejść! Centrum Warszawy zablokowane!