Zakupy

Wyprawka szkolna 2023. Sklepy zalały już artykuły szkolne. Jest drożej niż przed rokiem? [ZDJĘCIA]

2023-08-13 21:23

Wakacje są już niestety prawie na półmetku, a to oznacza, że wiele osób, zarówno uczniów, jak i rodziców zaczyna kompletować wyprawkę na rok szkolny 2023/2024. W sklepach pojawiły się już ogromne stoiska z zeszytami, długopisami, kredkami, blokami i innymi rzeczami, w które trzeba wyposażyć dziecko przed wrześniem. Czy ceny są znacznie wyższe niż przed rokiem? Ile zapłacimy za zeszyty i przybory szkolne?

Wyprawka szkolna coraz droższa. Ceny poszybowały w górę

Ostatnie miesiące przyniosły rekord inflacji w Polsce. Końcówka ubiegłego roku i początek obecnego pokazały, że była ona najwyższa od marca 1997 roku, kiedy to wyniosła 16,6%. Choć ostatnio sytuacja nieznacznie się ustabilizowała, wysokie ceny w sklepach nadal dają się we znaki, co szczególnie odczuwalne jest przy kupowaniu żywności czy artykułów higienicznych. Rażącą różnicę cen w porównaniu do poprzednich lat odczują jednak dotkliwie ci, którzy są rodzicami dzieci w wieku szkolnym i niedługo będą kompletować wyprawkę na rok szkolny 2023/2024. Wyprawka to bowiem nie tylko podręczniki, plecak czy strój na WF, ale także przybory szkolne. Ile zapłacimy za nie w tym roku?

Wyprawka szkolna 2023. Sprawdziliśmy ceny w popularnych sklepach

Choć pewnie trudno spotkać dziecko, które z utęsknieniem myśli o powrocie do szkolnych obowiązków, to dużo większą frajdą jest wybieranie wyposażenia plecaka. Rzecz jasna dla dzieci, bo rodzicom może to porządnie dać po portfelach. W 2021 roku średnio rodzice wydali na zakup wyprawki szkolnej od 301 do 500 zł. W 2022 roku, według różnych danych statystycznych, już o 14 zł więcej. Główny Urząd Statystyczny informuje, że - w porównaniu z poprzednim rokiem - ceny towarów w 2023 roku wzrosły o 17,6%. Choć konkretnych danych o cenach artykułów szkolnych jeszcze nie ma, w sklepach widać drożyznę. Oczywiście ceny są zróżnicowane: za 60-kartkowy zeszyt w popularnym wielkopowierzchniowym sklepie zapłacimy od 2,50 do aż 13 zł. Za grubszy w formacie A4 już do prawie 25 zł. Ceny papieru poszybowały w górę, co przekłada się na koszt zeszytów i bloków, co nie oznacza, że ceny klejów, długopisów, ołówków, nożyczek, kredek i farb również nie poszły w górę. Obejrzyjcie zdjęcia w naszej galerii i sami zobaczcie, ile możemy zapłacić za tegoroczną wyprawkę szkolną.

Raport Plewy - Artur Bartoszewicz