Festiwal Zaczarowanej Piosenki 2025. Historia konkursu
Festiwal Zaczarowanej Piosenki to ogólnopolski konkurs wokalny dla osób z niepełnosprawnościami, który odbywa się w Krakowie. W latach 2005-2019 imprezę organizowano corocznie, w 2020 r. przez pandemię wydarzenie zostało odwołane, natomiast powróciło w 2021 r. Potem ze względów ekonomicznych nastąpiły trzy lata przerwy. W listopadzie ubiegłego roku prezydent miasta Aleksander Miszalski zadeklarował jednak chęć współpracy miasta przy organizacji i promocji festiwalu, dzięki czemu konkurs ponownie znalazł się w kalendarzu krakowskich wydarzeń muzycznych.
O tym, że jest to ważny i potrzebny festiwal, świadczą, chociażby statystyki. W ciągu szesnastu lat do udziału w ogólnopolskim konkursie wokalnym Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” nadesłano ponad 4000 zgłoszeń. Spośród uczestników wybrano 84 laureatów, którzy otrzymali Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i odebrali nagrody o łącznej wartości ponad miliona złotych. Z finalistami śpiewało 79 największych gwiazd polskiej piosenki, a emisje koncertów na antenie Telewizji Polskiej oglądało około 42 miliony widzów.
Wśród laureatów konkursu dwukrotnie (w 2011 r. i w 2017 r.) znalazła się Aleksandra Nykiel, późniejsza zwyciężczyni nagrody publiczności w konkursie "Debiuty" na 56. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2019 r. Z kolei w 2020 r. pierwsze miejsce w "Debiutach" zdobył Kamil Czeszel, również wielokrotny laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Wygraną w konkursie organizowanym przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" ma na swoim koncie także AniKA Dąbrowska, zwyciężczyni 2. edycji programu The Voice Kids.
Festiwal Zaczarowanej Piosenki 2025. Jak wziąć udział?
Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" ogłosiła nabór do Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 2025. Zapisy odbywają się przez stronę internetową www.mimowszystko.org. Aby wziąć udział w tegorocznym konkursie, należy do dnia 28 lutego wysłać nagranie przedstawiające wykonanie „na żywo” jednej piosenki z repertuaru polskojęzycznego (dopuszczalny akompaniament, półplayback lub śpiew a capella).
Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria obejmuje dzieci od 10 do 16 lat (urodzeni 1.01.2009 r. bądź później), natomiast II kategoria to dorośli (urodzeni przed 1.01.2009 r). Składa się z trzech etapów: naboru zgłoszeń, półfinału i finału. Półfinał odbędzie się 10.05.2025 r. w krakowskim ogrodzie botanicznym. W trakcie tego konkursu jury wybiera po 6 finalistów w każdej kategorii wiekowej. To oni w czerwcu wystąpią na Rynku Głównym.
Festiwal Zaczarowanej piosenki 2025. Kiedy odbędzie się finał?
Koncert finałowy Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 2025 odbędzie się 14 czerwca na Rynku Głównym. W jego trakcie uzdolnione wokalnie osoby z niepełnosprawnościami będą walczyć o statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz o stypendia w wysokości 24 tysięcy za I miejsce, 10 tysięcy za II miejsce oraz 5 tysięcy za miejsce III. Nie zabraknie na nim największych polskich gwiazd - część zaśpiewa duety z finalistami na scenie, a inne zasilą skład jury. Konkretnych nazwisk jeszcze nie znamy, ale już wiadomo, że dyrektorem tegorocznej edycji projektu został Jacek Cygan.
![Kraków Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BTU2-NEcv-G6Vb_krakow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)