Zakopane

i

Autor: Maciek Jonek/REPORTER

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Zakopane to niekwestionowany król wakacji 2024! To tutaj wypoczywało najwięcej Polaków. Wiemy, ile pieniędzy wydali na pobyt

2024-09-09 15:02

Zakopane przez całe wakacje było niezwykle oblegane przez turystów i turystki. Według danych portalu Nocowanie.pl to właśnie tutaj najwięcej Polek i Polaków spędzało wymarzone wakacje. Sprawdziliśmy, jakie pobyty najbardziej interesowały naszych rodaków i rodaczki oraz ile przeznaczyli na nie pieniędzy.

Zakopane najpopularniejszą miejscowością turystyczną w Polsce

Zakopane, Karpacz oraz miejscowości nadmorskie, takie jak Gdańsk i Jastarnia — według portalu Nocowanie.pl to miejscowości, które w czasie wakacji przeżywały największe oblężenie. Nie da się ukryć, że w naszym regionie Podhale od lat niepodzielnie panuje jako najbardziej atrakcyjny turystycznie region, przyciągający do siebie prawdziwe tłumy turystów i turystek z Polski i zagranicy. Co ciekawe, zmienia się jednak sposób wypoczywania naszych rodaków i rodaczek. Coraz częściej odchodzimy od długich wakacji, a ich miejsce zajęły krótkie, najczęściej weekendowe wyjazdy.

Średni czas wypoczynku podczas wakacji wyniósł 3,95 doby, czyli nieznacznie więcej niż w zeszłym roku, kiedy Polacy na indywidualnych wyjazdach krajowych spędzali 3,71 doby. To jednak wciąż bardzo krótko. Dla właścicieli obiektów noclegowych puste pokoje w środku tygodnia oznaczają zdecydowanie mniejsze przychody — podkreśliła Agnieszka Rzeszutek z portalu Nocowanie.pl. — Polacy nie chcą zrezygnować z wyjazdów całkowicie, więc je skracają i szukają wśród ofert tańszych opcji. Obiekty oferujące tanie noclegi w dobrym standardzie najmniej odczuwają odpływ turystów — dodała Rzeszutek.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Polacy pokochali Zakopane. Najczęściej odwiedzali je w trakcie wakacji

Zapytaliśmy Karola Kwiaka z portalu Nocowanie.pl, jak bardzo popularność Zakopanego wybija się na tle innych miast. Okazuje się, że nasi rodacy wyjątkowo pokochali to miejsce i znaczenie chętniej wybierali je niż nadmorski Kołobrzeg, który w rankingu popularności uplasował się na drugim miejscu. W trakcie wakacji największe oblężenie było podczas długiego weekendu sierpniowego, kiedy to obłożenie wynosiło nawet 96 proc. Turyści portalu Nocowanie.pl najchętniej wybierali domki i apartamenty w Zakopanem — wybierała je ponad jedna trzecia turystów. Z kolei 25 proc. chętnych wybrało kwatery i pokoje. Wiemy także, ile średnio pieniędzy wydali Polacy na noclegi w Zakopanem.

— Nawiązując do statystyk, związanych z podsumowaniem wakacji 2024, pragnę podkreślić, że to właśnie Zakopane było najchętniej wybieranym kierunkiem na wakacje, wśród turystów Nocowanie.pl. Na wyjazd do stolicy Tatr zdecydowało się łącznie 8,2 proc. turystów. Dla porównania drugi Kołobrzeg odwiedziło 5,8 proc. turystów, a trzeci Karpacz - 4,8 proc. turystów. Średnia wartość rezerwacji dla Zakopanego na wakacje wyniosła 1178,53 zł. Średnia liczba gości, która odwiedzała Zakopane to 3,1, natomiast średnia długość pobytu jest zbliżona do całej Polski i wynosi 3,91 doby. Takie dane dają średnią cenę od osoby za dobę na poziomie 97,23 zł. Jest więc o 6,91 proc. taniej niż przed rokiem, kiedy to średnia cena od osoby za dobę kształtowała się na poziomie 103,95 zł — powiedział nam Karol Wiak z portalu Nocowanie.pl

Gdzie iść w góry w Małopolsce? Te pasma górskie są doskonałą alternatywą dla Tatr:

Arabowie szturmują Zakopane. Ten filmik to hit internetu. "Dosłownie tak to wygląda"