Wiadomości

Akademiki w Krakowie coraz droższe. Ile trzeba zapłacić za pokój? Mamy ceny! [GALERIA]

2024-07-14 16:33

Ceny akademików w Krakowie 2024. Ile trzeba zapłacić za akademik? Te pytania co roku zadają sobie studenci, którzy w stolicy Małopolski chcą kontynuować edukację. Jak się okazuje, ceny akademików w Krakowie wzrosły od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych. Mimo wszystko dom studencki to wciąż o wiele tańsza alternatywa dla wynajmu mieszkania czy pokoju w prywatnym akademiku. Sprawdźcie, ile kosztują akademiki w Krakowie.

Ceny akademików w Krakowie coraz wyższe. Ile trzeba zapłacić za pokój?

Ile kosztuje akademik w Krakowie 2024/2025? Jak się okazuje, w 2024 roku za pokoje w domach studenckich najpopularniejszych uczelni trzeba będzie zapłacić więcej od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych. Wciąż jednak pokoje te to rozwiązanie o wiele tańsze, niż wynajem mieszkania czy pokoju w prywatnych akademikach. Od października studenci zapłacą o 50 złotych więcej za miejsce w domu studenckim UJ. To podwyżka dotycząca pokoi wieloosobowych. Pozostałe ceny nie uległy zmianie. Co istotne, Uniwersytet Jagielloński liczy, że do 2027 roku uda się wybudować akademik na kampusie na Ruczaju, gdzie docelowo miejsce znajdzie ok. 400 studentów.

Ile kosztują akademiki w Krakowie? Sprawdźcie w przygotowanej galerii.

Wciąż czynimy kolejne kroki związane z tą inwestycją. Obecnie przygotowywana jest specyfikacja warunków zamówienia, która jest podstawą do ogłoszenia postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy budowy akademika. Trwa również rewizja projektu, który powstał kilka lat temu. Musimy sprawdzić, czy rzeczony projekt spełnia obecne wymagania. Istnieje możliwość podzielenia tej inwestycji na dwa etapy tak, aby chociaż część akademika można było jak najszybciej oddać – wyjaśnia rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Koprowski.

Uniwersytet Jagielloński. Jaka przyszłość czeka akademik "Kamionka"?

Co z nieużytkowanym akademikiem „Kamionka”? Przypomnijmy, że w maju władze UJ doszły do porozumienia ze strajkującymi studentami, którzy sprzeciwiali się sprzedaży budynku. Uczelnia deklarowała, że zleci niezależną wycenę jego remontu.

Zgodnie z ustaleniami, najpierw zlecono zewnętrznej firmie inwentaryzację budynków – to udało się zrobić. Zlecono również przygotowanie koncepcji remontowej, co również wykonuje zewnętrzna firma. Efekty tych prac powinniśmy poznać do września. To również da nam odpowiedź, jaki zakres robót obowiązywałby uczelnię oraz ile mniej więcej kosztowałby remont. Przedstawiciele uczelni spotkali się również z miejskim konserwatorem zabytków, w celu omówienia potencjalnego zakresu modernizacji budynku. Planujemy również konsultacje ze studentami ws. „Kamionki”. Zgodnie z umową – realizujemy wszystko krok po kroku – dodaje Adam Koprowski.

Kraków. Ceny akademików 2024

Od października studenci Politechniki Krakowskiej zapłacą o 30-50 złotych więcej za większość miejsc. Pokoje o wyższym standardzie będą droższe o 100 złotych. Na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej za dwuosobowy pokój trzeba zapłacić 750 złotych. Z kolei ceny akademików Akademii Górniczo-Hutniczej nie uległy zmianie. Uczelnia ostatni raz podniosła je w 2022 roku. Ile kosztuje akademik na AGH? W zależności od standardu pokoju ceny akademików AGH wynoszą od 415 do 485 zł (dla studentów akademii). W pierwszym naborze o miejsca ubiegało się tam 4,7 tys. osób. Czy trudno dostać akademik w Krakowie? W pierwszym naborze AGH odmowę otrzymały 722 osoby. Dodatkowy nabór odbędzie się między 26 sierpnia a 3 września. Ile kosztuje prywatny akademik w Krakowie? Miejsce w prywatnym akademiku w Krakowie to zdecydowanie najdroższa opcja. Ceny wahają się od ok. 1600 zł do nawet 4 tys. złotych i więcej. 

Gwiazdy tenisa o Idze Świątek (SUPER TENIS)