Ceny karpia w Krakowie 2022. Za ile kupimy karpia w marketach, hodowlach i na straganach?

i

Autor: Pixabay Ceny karpia w Krakowie 2022. Za ile kupimy karpia w marketach, hodowlach i na straganach?

Ceny karpia 2022. Za ile kupimy karpia w Krakowie? Ceny w marketach, hodowlach i na straganach

2022-12-24 8:43

Ceny karpia 2022. Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Na naszych stołach znajdzie się wiele tradycyjnych potraw, w tym m.in. karp. Ile trzeba w tym roku za niego zapłacić? Niestety, ceny karpia 2022 są dużo większe niż roku temu. Jak bardzo? Jakie są ceny karpia w marketach, hodowlach i na straganach w Krakowie?

Ceny karpia 2022 w Krakowie. Ile zapłacimy za ryby?

Karp jest jednym z tych produktów, który jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Wraz z początkiem grudnia w krakowskich sklepach, supermarketach i hodowlach pojawiło się coraz więcej ofert umożliwiających kupno ryb. Wszystko wskazuje na to, że święta Bożego Narodzenia w 2022 roku będą droższe, niż rok temu.

Nie inaczej jest w przypadku ryb. W ubiegłym roku za kilogram karpia w Krakowie trzeba było zapłacić około 20 złotych. Teraz ceny w najpopularniejszych marketach zaczynają się od około 25-30 złotych. W niektórych sklepach wielkopowierzchniowych za kilogram karpia przyjdzie nam zapłacić nawet 70 złotych.

Karpie w Krakowie są sprzedawane także przez prywatnych hodowców na portalach ogłoszeniowych. W mieście i podkrakowskich miejscowościach kilogram karpia kupimy za około 25 złotych. Oczywiście ceny są bardzo zróżnicowane, a najwyższe osiągają około 30 złotych.

Karpia zakupimy także tradycyjnie u sióstr Benedyktynek ze Staniątek, które prowadzą własną, ekologiczną hodowlę. Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na niezbędne prace przy klasztorze, a także na powstające benedyktyńskie muzeum. Ryby zakupimy przy klasztornych bramach od poniedziałku do soboty, między godz. 9:00 a 16:00.

- Jeżeli ktoś ma ze sobą pojemnik na wodę to może zakupić żywą rybę. Jeżeli go nie ma to zabijamy tutaj na miejscu. Większość sprzedawanych karpi to karpie zabite podczas zakupu. Czasem również patroszymy ryby - mówi s. Stefania Polkowska, przełożona opactwa w Staniątkach.

Dlaczego karp jest droższy?

Na ostateczną cenę sprzedaży karpia wpływa wiele czynników. Wśród głównych jest choćby wzrost kosztów wyhodowania ryb. Gospodarstwa więcej płacą za paszę, zboże, energię elektryczną czy transport, co oczywiście wpływa na utrzymanie hodowli karpia.

Co istotne, proces wyhodowania dorodnego karpia nie jest krótki. Ryba, aby osiągnąć wymiary odpowiednie pod handel potrzebuje około trzech lat. Wtedy osiąga masę około dwóch-trzech kilogramów i nadaje się do sprzedaży. Aby zapewnić odpowiednie tempo wzrostu hodowcy muszą przygotować rybom odpowiednie warunki, co też wiąże się z niemałymi kosztami.

Warto też dodać, że Polska znajduje się w czołówce producentów karpia w Unii Europejskiej. Według danych  2020 roku to w naszym kraju wyhodowano najwięcej, bo około 30 procent unijnej produkcji. Zgodnie z danymi było to ponad 20 tysięcy ton karpia rocznie.   

Świąteczne dekoracje w Krakowie

Quiz. Jedzenie na literę Z

Pytanie 1 z 10
Zakalec to: