Wirus

i

Autor: unsplash.com

Wiadomości

Czy grozi nam nowa pandemia? Naukowcy prowadzą intensywne prace nad szczepionką

2024-06-03 15:27

Czy czeka nas nowa pandemia? W ostatnim czasie coraz mocniej szaleje ptasia grypa. Do tego stopnia, że naukowcy prowadzą już intensywne badania nad nową szczepionką przeciwko grypie sezonowej. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przestrzegają przed bagatelizowaniem skutków ptasiej grypy.

Czy czeka nas nowa pandemia? Naukowcy nie mają dla nas dobrych informacji

Pandemia koronawirusa odeszła już nieco w zapomnienie. Nie oznacza to jednak, że możemy czuć się w pełni bezpiecznie. Czy czeka nas nowa pandemia? Eksperci z WHO przestrzegają przed ptasią grypą, która coraz mocniej rozprzestrzenia się na świecie. W związku z tym w laboratoriach trwają intensywne prace nad wprowadzeniem w życie nowej szczepionki mającej chronić przed wirusem H5N1.

Powstaje szczepionka przeciwko ptasiej grypie. Kiedy zostanie wprowadzona do obiegu?

Laboratoria Pfizer i Moderna, które w przeszłości odpowiadały za stworzenie szczepionek przeciwko koronawirusowi, pracują już nad nowym środkiem, którego zadaniem będzie przeciwdziałanie przed zakażeniem się wirusem H5N1. Wprowadzenie w obieg nowej szczepionki będzie miało na celu ochronę społeczeństwa przed wybuchem kolejnej pandemii wywołanej przez osoby, które są narażone na kontakt z zakażonymi ptakami i zwierzętami.

W Stanach Zjednoczonych niedawno na ptasią grypę zachorowały dwie osoby. Z informacji przedstawionych przez Interię wynika, że na zakażenie wirusem szczególnie narażone są osoby, które są zatrudnione w gospodarstwach drobiarskich i mleczarskich. Jak na razie nie podjęto jednak jeszcze ostatecznej decyzji, czy szczepionka zostanie wypuszczona do obiegu przed wybuchem pandemii. Eksperci są jednak zgodni, że hodowcy bydła mlecznego czy pracownicy służby zdrowia powinni się nią zaszczepić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Czym objawia się wirus H5N1?

Wirus H5N1 objawia się u zakażonych wysoką temperaturą, utrzymującą się nie krócej niż przez 14 dni. Szczególnie narażeni na zakażenie wirusem są osoby w wieku powyżej 65 lat, osoby o obniżonej odporności oraz dzieci poniżej 3. roku życia. Ptasia grypa atakuje zarówno drogi oddechowe, jak i tkankę płuc.

Kolejne zanieczyszczenie? Gęsta piana w korycie Wisły

Kraków: Łoś z Puszczy Niepołomickiej wpadł do szkoły
Listen on Spreaker.