Świadkowie Jehowy

i

Autor: Steelman, Wikipedia (CC BY-SA 2.5)

WIADOMOŚCI

Czym jest "jehhowing"? Młodzież w Polsce wykorzystuje wycieki danych do dręczenia równieśników

2024-04-12 7:28

Eksperci od cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę na nową i niebezpieczną modę wśród polskich nastolatków. Chociaż z pozoru może wydawać się jako niewinny żart, "jehhowing" zyskuje na popularności i jest bezpośrednio związany z wyciekiem wrażliwych danych.

Wycieki danych wykorzystywane przez nastolatków do dręczenia rówieśników

Portal Niebezpiecznik.pl zwrócił uwagę poważny problem, jakim jest wyciek wrażliwych danych. Należą do nich informacje m.in. o adresie zamieszkania, stanie zdrowia, czy kwestie światopoglądowe. Takie informacje po trafieniu w niepowołane ręce mogą wyrządzić bardzo dużo szkody. Co ciekawe, młodzież w Polsce znalazła niezwykle kreatywny, choć także niepokojący sposób na ich wykorzystanie. Jak informuje portal coraz powszechniejsze staje się zjawisko "jehowwingu".

Czym jest "jehowwing"?

Jak wskazuje portal Niebezpiecznik.pl młodzież, a w szczególności uczniowie i uczennice szkół średnich wyszukują bazy danych, które wyciekły z różnych firm, a następnie wśród nich szukają nazwisk znajomych osób. Kluczowe są dane teleadresowe. Zazwyczaj ich ofiarami padają rodzice rówieśników. Wówczas przez stronę internetową Świadków Jehowy umawiają wizyty z przedstawicielami związku wyznaniowego. W ten sposób ukuł się termin "jehowwing". Ten pozornie niegroźny żart jest jednak bardziej kłopotliwy dla samych przedstawicieli Świadków Jehowy niż samych "ofiar" żartu. Zazwyczaj takie spotkania kończą się po prostu w momencie, kiedy ktoś ze zboru zapuka do drzwi.

QUIZ. To był kultowy serial TVN. Jak dobrze pamiętasz Magdę M.?

Pytanie 1 z 12
Skąd pochodzi główna bohaterka serialu, Magda M.?
Kadr z serialu Magda M.

"Jehhowing" może nieść ze sobą groźne konsekwencje

Chociaż "jehhowing" może wydawać się niegroźnym żartem, wiążą się z nim poważne konsekwencje. Eksperci obawiają się, że to zjawisko może przybrać na sile, m.in. za pomocą platform społecznościowych, takich jak TikTok. Ponadto pobieranie wycieków danych może także mieć konsekwencje prawne, a ich nielegalne wykorzystanie może zaalarmować służby. Portal Niebezpiecznik.pl radzi, aby zgłaszać takie sytuacje na policję, nawet w anonimowy sposób, aby zapobiec w przyszłości kolejnym wyciekom danych.

„Najbardziej instagramowa kawiarnia” otwarta w Krakowie. To miejsce po prostu trzeba odwiedzić:

Urządził homoseksualną orgię, pójdzie siedzieć