GOPR

i

Autor: Maciej Kraus, Wikimedia Commons / Zrzut ekranu, GOPR Beskidy, Facebook

Wiadomości z regionu

Grupa Beskidzka GOPR żegna zmarłego ratownika. Mężczyzna zginął w Tatrach

2024-04-23 7:55

W sobotę, 20 kwietnia w lawinie w Tatrach Wysokich zginął ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR. Zmarły Michał Wojarski wytyczał w tatrach nowe trasy, był geodetą i kartografem, a także współorganizatorem Zawodów na Orientację Ratowników Górskich. „Góry zabrały nam bliskiego Przyjaciela. Michał był dobrym, uśmiechniętym i nade wszystko skromnym człowiekiem” – pisze beskidzka grupa GOPR.

Nie żyje Michał Wojarski. Ratownik GOPR zginął w lawinie

W sobotę, 20 kwietnia w lawinie w Tatrach Wysokich zginął ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR, Michał Wojarski. Mężczyzna zdał egzamin wstępny do GOPR w 2011 roku, a przysięgę ratowniczą złożył cztery lata później. Należał do Klubu Wysokogórskiego Kraków, startował w wielu zawodach m.in. biegowych, narciarstwie wysokogórskim czy ekstremalnych zawodach na orientację.

To dzięki Michałowi corocznie stawaliśmy na starcie Zawodów na Orientację Ratowników Górskich, które współorganizował. Na potrzeby każdej edycji mapował Beskidy, dbał o trasę i wszystkie aspekty techniczne zawodów. Michał eksplorował też Tatry, jest autorem nowych linii i zjazdów, m.in. w zespole z Piotrem Kądziołką i Zbigniewem Schleiferem, jako pierwsi zjechali nową linią z wierzchołka Skrajnego Granatu (trudność 5, maks. nachylenie 48°, dł. zjazdu 1180 m) – pisze beskidzki GOPR.

Michał Wojarski stworzył również Skiturową Mapę Tatr, która uwzględnia wszystkie znane zjazdy w Tatrach Wysokich.

Bawiłem się w to jeszcze na studiach. Stylistyka jest typowo skiturowa, cieniowanie tam, gdzie skały, czyli od 45 stopni w górę. Na tej bazie dobrze widać nachylenia żlebów i ścian. Najwięcej czasu zajmowało rysowanie i mierzenie linii zjazdów – mówił o swoim projekcie Michał Wojarski na łamach ostatniego wydania magazynu Góry (1/2024).

Góry zabrały nam bliskiego Przyjaciela. Michał był dobrym, uśmiechniętym i nade wszystko skromnym człowiekiem. Taki pozostanie w naszej pamięci. Rodzinie Michała składamy najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje – czytamy we wpisie Grupy Beskidzkiej GOPR.

Największe katastrofy w Tatrach. Dramatyczne historie, które miały miejsce w górach

P. MATYSIAK: PARTIA RAZEM NIE POPRZE KREDYTU 0%