COVID-19

i

Autor: Pixaby

Koronawirus Małopolska: ponad stu chorych. Stan czterech osób jest ciężki [RAPORT 28.03]

2020-03-28 21:07

W sobotę, 28 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Małopolsce. To bardzo duży skok w naszym regionie. Obecnie na COVID-19 w Małopolsce choruje 112 osób. Co o nich wiemy?

Koronawirus w Małopolsce: 19 potwierdzonych przypadków

W sobotę odnotowaliśmy kolejny bardzo duży wzrost zachorowań na COVID-19 w Małopolsce. W ciągu dnia potwierdzono 19 nowych przypadków. Co wiemy o zarażonych?

Koronawirus w Małopolsce: 19 potwierdzonych przypadków

W sobotę odnotowaliśmy kolejny bardzo duży wzrost zachorowań na COVID-19 w Małopolsce. W ciągu dnia potwierdzono 19 nowych przypadków. Co wiemy o zarażonych?

Jak podało Biuro Wojewody Małopolskiego, zarażenia dotyczą:

siedmiu osób z Krakowa (jednej kobiety w sile wieku, dwóch młodych mężczyzn, czterech mężczyzn w sile wieku i jednego starszego mężczyzny)

trzech osób z powiatu krakowskiego (młodej kobiety, młodego mężczyzny, mężczyzny w sile wieku)

trzech osób z powiatu wielickiego (starszego mężczyzny, starszej kobiety i kobiety w sile wieku)

dwóch osób z powiatu limanowskiego (starszej kobiety, starszego mężczyzny)

Po jednej osobie z powiatów:

gorlickiego (kobiety w sile wieku)

bocheńskiego (kobiety w sile wieku)

myślenickiego (osoby niepełnoletniej)

wadowickiego (mężczyzna w sile wieku)

13 osób z tej grupy przebywa w izolacji domowej. Pozostałe osoby są hospitalizowane.

Koronawirus w Małopolsce: rekordowa liczba osób w kwarantannie


 
Jak podało Biuro Wojewody Małopolskiego, obecnie w kwarantannie znajduje się 15 461 osób. 3194 jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Koronawirus w Małopolsce: co wiemy o wszystkich zarażonych?

Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 83 lata. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa, później powiatu wielickiego i powiatu krakowskiego. Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat, a także 51-60 i 61-70 lat.

Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan czterech osób określa się jako ciężki.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Posłuchaj, co pacjent onkologiczny musi wiedzieć o koronawirusie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Aktualnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także z Niemczech czy w Meksyku.

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 2400 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęto 12 marca. Od 12 do 28 marca wykonano tam 1310 badań. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 28 marca wykonano tam 1035 badań. 30 badań wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.

Policja w Krakowie apeluje o pozostanie w domach
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?